Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Duży kamień żółciowy


Gość Iza

Rekomendowane odpowiedzi

Witam nazywam sie Iza i mam 23lata.5 miesiecy gtemu wykryto calkiem przypadkowo zaraz po porodzie zlog wielkosci 27mm.Robilam ostatnio usg i po 4 miesiacach miezy juz 33mm.Chcialam zaznaczyc ze nigdy nie mialam atakow nawet w ciazy po zjedzeniu najbardziej ciezkostrawnych potraw.Mam pare pytan: 1.Czym moze byc spowodowany tak szybki wzrost kamienia,dodam ze od kad wiem ze mam kamienia staram sie jesc lekkostrawnie i jak najmniej tluszczu pomyslalam ze moze to byc powodem i do tego schudlam przez 5 miesiecy 25kg wyniku tej diety.Wyniki watrobowe w normie ale troche podwyzszony alat nie pamietam ile ale o 14scie od normy co moze byc przyczyną? 2.Jezeli nie mam atakow a kamien nie bedzie juz rosl tak szybko czy konieczna w moim przypadku jest operacja skoro czuje sie dobrze a podobno duze pojedyncze kamienie zadko daja dolegliwosci i powikalania? 3.Czy pecherzyk z kamieniem np.4 cm operuje sie metoda laparoskopowa jezeli tak to czy ma to wplyw na wieksza rane w pepku i tym samym wieksze ryzyko przepukliny pooperacyjnej? 4.Po jakim czasie od zabiegu mozna dzwigac np swobodnie bez ograniczen dziecko wazace 15kg? 5.Bardzo boje sie o kamienie w przewodach po operacji poniewaz wiem ze moga sie pojawic,prosze mi powiedziec jak czesto zdaza sie kamica wtorna i najczesciej u jakich osob tzn w jakich przypadkach,przypomne ze ja w tym wieku mam tsak duzego kamienia i nikt w rodiznie nie mial kamicy? 6.Podobno bez pecherzyka sie normalnie zyje ale duzo przeczytalam na tym forum negatywnych opinni,problemow po operacji jak to naprawde jest?Pytam poniewaz teraz mi nic nie dolega a jestem mloda i chcialabym normalnie zyc jak inni i nie pogorszyc swojego stnu zdrowia jak i samopoczucia ta operacja? Z gory dziekuje za odpowiedzi na moje pytania bede bardzo wdzieczna,jest to dla mnie bardzo wazne.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Czym moze byc spowodowany tak szybki wzrost kamienia,dodam ze od kad wiem ze mam kamienia staram sie jesc lekkostrawnie i jak najmniej tluszczu pomyslalam ze moze to byc powodem i do tego schudlam przez 5 miesiecy 25kg wyniku tej diety.Wyniki watrobowe w normie ale troche podwyzszony alat nie pamietam ile ale o 14scie od normy co moze byc przyczyną? - takie powiększanie się kamienia jest samoistne, nie ma Pani na to wpływu, w taki sposób zagęszcza się Pani żółć lub ma Pani jakiś defekt w strukturze nabłonka pęcherzyka żółciowego, niewielkie podwyższenie enzymów wątrobowych może być związane właśnie z kamicą 2.Jezeli nie mam atakow a kamien nie bedzie juz rosl tak szybko czy konieczna w moim przypadku jest operacja skoro czuje sie dobrze a podobno duze pojedyncze kamienie rzadko daja dolegliwosci i powikalania? - jest pani młodą osobą, więc radzę usunąć pęcherzyk wraz ze złogiem, to kwestia czasu, gdy dojdzie do wystąpienia objawów i być może powikłania w formie ostrego zapalenia pęcherzyka żółciowego 3.Czy pecherzyk z kamieniem np.4 cm operuje sie metoda laparoskopowa jezeli tak to czy ma to wplyw na wieksza rane w pepku i tym samym wieksze ryzyko przepukliny pooperacyjnej? - tak można laparoskopowa, rana może być troszkę większa, lecz nie powinno mieć to wpływu na ryzyko ewentualne wystąpienia przepukliny pooperacyjnej 4.Po jakim czasie od zabiegu mozna dzwigac np swobodnie bez ograniczen dziecko wazace 15kg? - po około miesiącu 5.Bardzo boje sie o kamienie w przewodach po operacji poniewaz wiem ze moga sie pojawic,prosze mi powiedziec jak czesto zdaza sie kamica wtorna i najczesciej u jakich osob tzn w jakich przypadkach,przypomne ze ja w tym wieku mam tsak duzego kamienia i nikt w rodiznie nie mial kamicy? - to raczej rzadkość, nie ma uchwytnych przyczyn powstania kamieni w drogach żółciowych de novo, najważniejsze jest zawsze odpowiednie nawodnienie organizmu, aby nie dochodziło do zagęszczania żółci 6.Podobno bez pecherzyka sie normalnie zyje ale duzo przeczytalam na tym forum negatywnych opinni,problemow po operacji jak to naprawde jest?Pytam poniewaz teraz mi nic nie dolega a jestem mloda i chcialabym normalnie zyc jak inni i nie pogorszyc swojego stnu zdrowia jak i samopoczucia ta operacja? - z reguły, w większości przypadku po takiej operacji żyje się normalnie, chyba, że ktoś oprócz kamicy miał problemy np. z żołądkiem i samo usunięcie pęcherzyka nie wyleczyło schorzeń dodatkowych (były przeoczone inne schorzenia w czasie kamicy pęcherzyka)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

prosze mi jeszcze powiewdzec w przypadku kamienia o wielkosci 4cm o ile wieksza bedzie rana w pepeku tzn jakiej dlugosci naciecie?Czy ma to wplyw na gorsze gojenie jak i dolegliwosci bolowe?Jeszcze jedno pytanie:w moim przypadku mam sie nastawiac na laparoskopie?Dodam ze pecherzyk jest cienkoscienny ?Mioze poczekac na jakies obiajwy i dopiero poddac sie zabiegowi?Pytam poniewaz z tego co czytalam mozna miec pozniej problemy z zoladkiem i dwunastnica z powodu wyrzutow zolci do przewodu pokarmowego czy czesto to sie zdaza?Przeczytalam rowniez ze osoby bez pecherzyka sa dwa razy bardziej narazone na raka jelita?Prosze rozwiac moje watpliwosci.Z gory serdecznie dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam ze internista przepisal mi Ursofalk i rowachol moze choc troche zmniejszy sie ten kamien a wtedy bedzie mozna choc odwlec w czasie ta operacje?Pytam poniewaz skoro mam kamice bezobjawowa nie jest ona wskazaniem do operacji i w dodatku jeden duzy zlog podobno bezpieczniejszy od wielu mniejszych kamieni.Panie Doktorze moze poprostu zazywac Ursofalk,preparaty zolciopedne i zolciotworcze oraz ziola zeby wspomagac przeplyw zolci,pic sok jablkowy,cytryne tzn starac sie zmniejszyc ryzyko rosniecia kamienia i zyc narazie spokojnie z tym kamieniem?A jezeli wytapia bole wtedy zdecydowac sie na zabieg co Pan o tym sadzi?Bardzo boje sie operacji i wszystkiego co zwiazane z nia i dalszym zyciem a mam dopiero 23lata i musze myslec co bedzie pozniej(wyzej wymienilam niektore z obaw, nie chce ograniczac sie zyciowo tez z jedzeniem)Panie Doktorze poprostu chce zyc jak normalny zdrowy czlowiek a wydaje mi sie ze jak zabraknie tego organu to juz nie bede zupelnie zdrowa bo po cos przeciez on jest i napewno beda z tego powodu dolegliwosci zdrowotne i ograniczenia.Nie chce zeby cos sie zmnienilo?Prosze o szczera porade i odpowiedz jestrem zalamana ta sytuacja i to bardzo nie wiem co robic co dla mnie najlepsze:(((

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Tosiawgroszki

Zacznę może od końca: biegunki po operacji zdarzają się, ale trzeba dać organizmowi dojść do siebie po zabiegu i dostosowanie się do nowej sytuacji. Z własnego doświadczenia wiem, że jak je się małymi porcjami i na początku eliminuje tłuszcze, to biegunki nie są dokuczliwe co do częstotliwości występowania. Z tego, co słyszałam, to duże złogi są obarczone większym ryzykiem rakowacenia, więc jeden i duży jest niebezpieczny z innych powodów, niż kilka / wiele mniejszych złogów (wszystko też zależy od tego, czy są okrągłe, czy mają ostrzejsze krawędzie). Medykamenty nie dają rezultatów, jeśli złogi ulegają wapnieniu, więc ryzyko podejmujesz sama, decydując się na takie rozwiązanie - próby rozpuszczania złogów potrafią zajmować całe miesiące lub lata bez gwarancji pozytywnego rezultatu. Dlaczego złóg szybko się powiększał? Może miałaś predyspozycje i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×