Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Czy konieczne usunięcie pęcherzyka żółciowego?


Gość Adam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Robiłem dzisiaj USG jamy brzusznej i w opisie jest między innymi: woreczek żółciowy ma budowę *czapki frygijskiej* stwierdzono kilka polipów śluzówki trzonu p.ż. wielkości 3-5 mm. W związku z tym, że jestem po splenektomii (sferocytoza wrodzona) mam wszczepienne HBS (po transfuzji) oraz w najbliższej rodzinie był zgon spowodowany nowotworem o nieznanym pochodzeniu z wynikiem AFP = 228.000 - zastanawiam się czy znajduję się w grupie zwiększonego ryzyka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takiej wielkości polipy w pęcherzyku żółciowym bezobjawowe nie stanowią bezpośredniego wskazania do operacji (być może to nawet drobne złogi, a nie polipy). Nie znajduje się Pan także w grupie zwiększonego ryzyka. Radzę powtórzyć USG za około 3-6 miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłrm dzisiaj kontrolne USG - polip zwiększył się do 8 mm dając delikatne odczucia bólowe (na zasadzie że czuję jakieś *cmienie* ale nie ma potrzeby używania leków przeciwbólowych) - czy w związku z powyższym należałoby podjąc jakieś inne działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylam na uzg i wykryto u mne zalogi w woreczku żółciowym i sa male kamienie ale jest ich ok 100 . A wczesniej okropne ataki bolesci mne braly i wymioty promieniowalo aż do plecow . Cierpie juz z 4 miesiace bo dopiero teraz wyniki badan wyszly zle bo wczesniej nic z krwi nie wskazywalo na woreczek źólciowy.. Teraz juz wiem co mi dolega a tylko teraz mam pewne wotpliwosci czy musze usunac woreczek a mam 26 lat i boje sie kosekwemcji po usunieciu.. Prosze niech kos mi cos doradzi bo lekarz powiedzial ze musze usunac caly woreczek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×