Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Centralna protruzja jądra miażdżystego


Gość janusz

Rekomendowane odpowiedzi

prosze o wytlumaczenie mi prostymi slowami o co tu chodzi:opis rm.-poziom tarczy miedzykregowej l-5 l-6-centralna protruzja jadra miazdzystego tarczy m-k z kompresja worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwowych s-1 w kanale kregowym. diagnoza leczenia szpitalnego .,,operacja**16-dni pobytu po ktorych nie wyrazilem zgody na zabieg. jeszcze jedno pytanie:czy moze to byc potraktowane jako,,uraz czy schorzenie**???poniewaz ostrego bolu w odcinku l/s.-doznalem przy mocnym upadku na posladki,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz tryb życia powoduje że struktury dysku się degenerują. Dochodzi do protruzji krążka międzykręgowego co przejawia się pęknięciem pierścienia włóknistego w dysku międzykręgowym i wysunięciem się jądra miażdżystego poza obrys krążka międzykręgowego. Takie jądro jak w Pana przypadku może tak silnie się przesunąć, że powoduje ucisk na kręgosłup i korzenie nerwowe wychodzące z kręgosłupa. Protruzja jest następstwem zmian degeneracyjnych w kręgosłupie, które mogą być wyzwolone poprzez nagłe przeciążenie kręgosłupa (np. upadek). Więc jest to choroba, a nie uraz. W Pana przypadku jedynie leczenie operacyjne wchodzi w grę. Jeśli Pan się nie zoperuje może dojść do niedowładu kończyn dolnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ. Mam jeszcze jedna rzecz ktorej nie moge zrozumiec!natomiast,pod koniec ubieglego roku mialem robiony R/M w opisie-POZIOM TARCZY MIEDZYKREGOWEJ L5-L6-centralne wypadniecie jadra miazdzystego tarczy m-k z kompresja worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwowych Si w kanale kregowym.W opisie R/M ktory robilem nie dawno pod koniec maja.jest ze,opis-L5-L6-centralna protruzja jadra miazdzystego tarczy m-k z kompresja worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwowych S1 w kanale kregowym. JAK MAM TO ROZUMIEC??? CZY CENTRALNE WYPADNIECIE JADRA MIAZDZYSTEGO A CENTRALNA PROTRUZJA, TO ZNACZY TO SAMO???A MOZE TO JAKAS POMYLKA? BARDZO PROSZE O POMOC,jesli konieczna jest operacja to chcialbym zrozumiec obydwa wyniki R/M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak te dwa sformułowania oznaczają to samo, protruzja - to słowo określające wnikanie jednego elementu w drugi. Tu jądro miażdżyste wnika do kanału kręgowego, czyli znajduje się już (przynajmniej pewną częścią) poza pierścieniem włóknistym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,proszę o wytłumaczenie mi co się dzieje w moim przypadku*W 12.2009 wynik rezonansu brzmiał*L5-S1 centralne wypadnięcie jądra miażdzystegotarczym-k z kompresją worka oponowego i uciskiem obu korzeni nerwów S-1zwłaszcza lewego w kanale kr.L4-L5 szeroko podstawna centralna protruzja-uwypuklenie jądra miażdżystego tarczy m-k.W 10.2010 operacja.Discectomia L5-S1 po stronie lewej.Laminotomia i częściowa facetectomia L5 po stronie lewej.Odbarczenie kanału kręgowego.Spondylodeza międzytrzonowa L5-S1 z zastosowaniem wiór autogennych i koszyka międzytrzonowego ProSpace AESCULAP.Stabilizacja transpedikularna L5-S1 obustronna.Obecnie z powodu złego stanu i bólu prawej strony zrobiona tomografia i wynik*na poziomie L3-L4 uwypuklenie krążka mk typu bulging.Zwężony prawy otwór mk L3-L4 bez ucisku,L4-L5 centralna protruzja krążka mk z prawostronną lateralizacją wpuklającą się do kanału kr.na gł.ok.4mm z uciskiem worka oponowego.Wymiar strzałkowy światła kanału na poz.L4-L5 zmniejszony do ok.11mm.Na pozimie L5-S1 centralna protruzja kr.mk wpuklająca się do kan.kr. na gł.5 mm z uciskiem worka op.Miało być dobrze i wrócic do pracy w lipcu a w tej chwili coś pochodzę,coś zrobię i wieczorem tzw.dętka.Ból i tyłka nie da sie dzwignąć.Jak to wszystko możliwe,czyżby jakieś nawracające przepukliny? Dziękuję i proszę o odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość elamela19

Mam 52 lata jestem kobietą i proszę o interpretację mojego wyniku TK kręgosłupa lędzwiowego. Stwierdza się centralno -przodo boczną protruzję krążka międzykręgowego L5/S1 uciskającą prawy korzeń rdzeniowy na tym poziomie.Zwężenie przestrzeni międzykręgowych L3/L4,L4/L5,L5/S1. Efkt próżńi na poziomie krążków międzykręgowych L3/L4 I L4 /L5. Duża wyrośl kostna przednio-dolnej krawędzi VL3.Ponadto mniejsze osteofity widoczne na krawędziach pozostałych kręgów lędzwiowych i krawędziach powierzchni stawowych w stawach międzykręgowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam49 lat dzisiaj odebralam MRI opis Lordoza szyjna splycona. Na poziomie C5-C6 widoczna jest przepuklina dyskowa tylna [protruzja] *ktora modeluje worek oponowy rdzenia.Na poziomie C6-C7 widoczna jest przepuklina dyskowa tylna i prawoboczna [protruzja] Ograniczenie rezerwy objetosciowej kanalu kregowego na poziomie C6-C-7 Mostkujace zmiany zwyrodnieniowe na krawedziach trzonow C6-C7 Muusze przyznac ze jestem przygnebiona tym opisem Nie bardzo wiem co robic Bardzo mnie boli prawa strona szyji nawet czuje jak by byla dretwa bardzo prosze o udzelenie mi informacji co mam dalej robic DZiekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×