Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Opieka po operacji jelita grubego i w czasie chemioterapii oraz szanse przeżycia


Gość Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzegorz

Moja mama bedzie przechodzila operacje wyciecia raka jelita grubego, a potem chemioterapie (ma ogniska w watrobie). Mam trzy pytania zwiazane z tym - 1. Potencjalna dlugosc pobytu w szpitalu po operacji i sposob opieki nad nia po powrocie do domu (a takze co i kiedy bedzie jej wolno - np. kiedy bedzie mogla sie poruszac, co ma jesc). 2. Statystyczna dlugosc zycia przy uwzglednieniu diagnozy wystawionej po kolonkoskopii, ktora to diagnoze zamieszczam (mama ma 69 lat): *W nadprzeponowych czesciach pluc widoczne sa miernie nasilone cechy rozedmy. Watroba prawidlowej wielkosci z widocznymi pojedynczymi hypodensyjnymi hypowaskularyzowanymi ogniskami o wielkosci do 17 mm . Obraz najwiekszej z nich moze odpowiadac torbieli, pozostalych odpowiada meta. Drogi zolciowe srod- i zewnatrzwatrobowe nieposzerzone. Pecherzyk zolciowy prawidlowej wielkosci bez widocznych TK zlogow. W nadnerczu lewym widoczny jest guzek o wielkosci 19 x 13 mm o budowie mieszanej. Gruczol nadnerczowy prawy bez zmian. Dalej opis trzustki , nerki ( bez zmian) Wniosek : w wykonanym badaniu uwidoczniono zmiane o typie rozrostowym w koncowym odcinku jelita grubego z towarzyszaca adenopatia oraz najpewniej meta do watroby.* 3. Czy sama operacja moze zagrazac zyciu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Potencjalna dlugosc pobytu w szpitalu po operacji i sposob opieki nad nia po powrocie do domu (a takze co i kiedy bedzie jej wolno - np. kiedy bedzie mogla sie poruszac, co ma jesc). - długość pobytu w szpitalu po takim zabiegu około 7-10 dni, po powrocie do domu okresowe wizyty w poradni chirurgicznej i onkologicznej, z łóżka można wstać zazwyczaj już w drugiej dobie po zabiegu (jak najwcześniej), pić można zazwyczaj w 3 dobie, jeść w 4 2. Statystyczna dlugosc zycia przy uwzglednieniu diagnozy wystawionej po kolonkoskopii, ktora to diagnoze zamieszczam - w przypadku każdego raka jelita grubego z przerzutami czyli w IV stopniu zaawansowania klinicznego przeżycie 5-letnie poniżej 5% 3. Czy sama operacja moze zagrazac zyciu? - jak każda operacja może zagrażać życiu pacjenta, im większa (w tym wypadku bardzo duża) tym niebezpieczeństwo jest większe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×