Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zwichnięcie stawu skokowego


Gość Nika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Trzy tygodnie temu zwichnęłam staw skokowy ( jest również podejrzenie pęknięcia kostki ). Dwa tygodnie nosiłam gips, po jego rozcięciu przez lekarza zaczęłam go zdejmować na dłuższy czas. Jest za luźny, złe wyprofilowany, spodnia cześć *stopy* jest nierówna, nie da się na niej *stanąć* bez chwiania, stopa i łydka nie są do końca pod kątem prosty względem siebie. Czy mogę spokojnie pozwolić goić się kostce bez gipsu, zakładając go tylko gdy muszę wyjść ? Czy jakieś usztywnienie jest jednak koniecznie nawet kiedy przebywam w domu i bardzo uważam żeby niczym się nie urazić ? Czy ważne jest zachowanie przy gojeniu kąta prostego miedzy stopą a łydką, czy mogę pozwolić kostce goić się w jej naturalnej, luźnej pozycji ? Chciałabym się też dowiedzieć czy drętwienie, mrowienie palców i ograniczony zakres ich ruchów jest niepokojącym objawem. A także czy powinno mnie niepokoić zwiększone napływanie krwi do stopy kiedy trzymam ją w dole. Z góry dziękuje za pomoc Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Czy mogę spokojnie pozwolić goić się kostce bez gipsu, zakładając go tylko gdy muszę wyjść ? - trzeba w tej sprawie udać się ponownie na kontrolę do ortopedy, trzeba zapewne od nowa założyć szynę gipsową, nie powinno się okresowo zdejmować gipsu, gips zakłada się na stałe Czy jakieś usztywnienie jest jednak koniecznie nawet kiedy przebywam w domu i bardzo uważam żeby niczym się nie urazić ? - trzeba postępować jak zalecił ortopeda Czy ważne jest zachowanie przy gojeniu kąta prostego miedzy stopą a łydką, czy mogę pozwolić kostce goić się w jej naturalnej, luźnej pozycji ? - musi być zachowana taka pozycja jaką uformowuje szyna gipsowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W gwoli ścisłości chce dodać że mam opatrunek gipsowy ( nałożona cienka warstwa waty a na niej owinięty mokry gips ), rozumiem że to bez różnicy ? Czy jeśli nie bedę zakładać opatrunku gipsowego to noga źle się zrośnie lub w ogóle nie zrośnie czy nie ma takiego niebezpieczeństwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Jeśli to zwichnięcie w stawie to nic w stawie się nie zrasta tylko dochodzi do zagojenia się tkanek miękkich stawu. Jeśli nie dojdzie do prawidłowego wygojenia stawu następowo mogą występować okresowo nawroty zwichnięcia. Dlatego ważne jest stosowanie się w chwili obecnej do zaleceń ortopedycznych, aby w przyszłości nie dochodziło do nawykowych zwichnięć w stawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×