Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badania profilaktyczne nowotworów


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, Mam pytanie odnośnie badań profilaktycznych. W mojej rodzinie było kilka przypadków zachorowań na raka, ostatnio zmarła na niego moja mama. W związku z tym jestem poniekąd obciążona genetycznie ryzykiem zachorowania. Mam 26 lat i chciałabym dowiedzieć się, jakie badania mam sobie robić, żeby wykryć wcześnie raka (o ile jest mi dane na niego zachorować) ? I chciałabym się także dowiedzieć jak często należy robić cytologię? Lekarz powiedział mi, że wystarczy raz na 3 lata, ale wydaje mi się, że to za mało. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Trudno określić jakie Pani powinna wykonywać badania profilaktyczne bez szczegółowej wiedzy na temat rodzinnego uwarunkowania nowotworów (rodzaje nowotworów, pokrewieństwo, wyniki badań genetycznych). Najlepiej w tej sprawie skonsultować się w Poradni Genetycznej. Takie poradnie stnieją w Instytutach Onkologii. Tam podjęte będą badania, które wyjaśnią czy rzeczywiście nowotwory w rodzinie mają tło rodzinne i wyjaśnią jakiego typu powinno się wykonywać badania profilaktyczne. Jeśli w rodzinie występował rak szyjki macicy, jest podejrzenie jego penetracji rodzinnej, jest duże ryzyko jego wystąpienia zaleca się wykonywanie profilaktycznej cytologii co około 1-2 lat. O badaniu jednak decyduje ginekolog prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×