Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ryzyko pęknięcia torbieli śledziony


Gość Piotr

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przedstawiam opis śledziony z USG i TK przeprowadzony w czasie pobytu w szpitalu: USG: Śledziona granicznej wielkości, z widocznymi w części grzbietowej dobrze odgraniczonym obszarem hypoechogennym, z echami wew. O wym. ok. 44x42mm-do diagnostyki. Drugie USG za 12 dni: W kontrolnym badaniu śledziona granicznej wielkości, o wym. ok. 120x60mm. Opisywana zmiana ogniskowa w miąższu śledziony-ropień?, o wyraźnych granicach i wym. ok. 44x43mm. W okolicy dolnego bieguna śledziony obszar o echogeniczności odpowiadającej jej miąższowi i wym. ok. 16x15mm - najprawdopodobniej dodatkowa śledziona. Wolnego płynu w jamie brzusznej nie stwierdza się. TK: Śledziona nieznacznie powiększona do 132x60 mm z torbielą w części środkowej śr. do 50 mm otoczona grubościenną torebką ulegającą wzmocnieniu kontrastowemu, zawartość torbieli o śr. gęstości ok. 20 jH, bez obecności gazu - możliwość treści zapalnej. W czasie pobytu w szpitalu podano mi przez 12 dni biotrakson 2g 1xna dobę, i metronidazol 0,5 3 razy dziennie, wszystko dożylnie, bez żadnego rezultatu. Konsultacja chirurga: bardzo oszczędny tryb życia, do kontroli USG za 2 miesiące i w razie gdyby mi to pękło przypadkiem nosić skierowanie z ostatnim USG przy sobie. Ordynator chorób wew. i lekarz prowadzący sugerują mi pujście do innego chirurga i postraszyli że jak mi to przypadkiem pęknie gdzieś na ulicy razem ze śledzioną to mnie nikt już nie uratuje i że ryzyko jest duże gdyż torbiel ta jest położona tylko 2 mm od torebki śledziony i to jest podobno największym problemem. Nie wiem kogo mam teraz słuchać i obawiam się o swoje życie. Miewam czasami lekkie bule w tym miejscu, lekkie ukłucia, ale podkreślam są one lekkie. Dylemat polega na tym czy słuchać tych co mówią szybko na operacje czy czekać i obawiać się o siebie, czy przypadkiem nie poślizgnę się na lodzie i upadnę na ten bok, lub samo pęknie? Jaka jest pańska opinia na ten temat w oparciu o załączone opisy USG i TK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torbiel nie jest bardzo duża. Najczęściej bezwzględnym wskazaniem do operacji torbieli śledziony jest jej wymiar około 10 cm. Torbiel nie zawiera treści ropnej, więc nie zwiększa zagrożenia septyczności. Gruba jest ściana torbieli to też ma znaczenie dla bezpieczeństwa tej torbieli. Samo wycięcie śledziony może spowodować powikłania jej braku w organizmie. Raczej sugerowałbym dostosowanie się do zaleceń chirurga i dodatkowo jeszcze w tej sprawie skonsultować się z hematologiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×