Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Niedoczynność tarczycy (Hashimoto) obserwować, leczyć czy operować?


Gość Hanka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam podejrzenie hashimoto- FT4 -19,11 TSH 1,17 ANTY-TG 247, ANTY -TPO-7,14.USG wykazało na pograniczu cieśni i prawego płata lito-torbielo waty guzek 17 x 13mm,( biopsja tego guzka - obfity koloid, pojedyncze komórki pęcherzykowe, obraz odpowiada Tumor benignus) w prawym płacie kilka hipo i normoechogenicznych drobnych guzków do 10 mm, w lewym również kilka guzków, największy 12 x 11mm. Okolica podżuchwowa obustronnnie kilka niecharakterystycznych węzłów chł. do ok.14mm. Płat prawy 20x21x56mm , lewy 20x19x60mm, cieśn grub do ok.3 mm. Oprócz senności, zmęczenia, częstych infekcji gardła, suchości skóry, zatrzymuje mi się bardzo woda w organiźmie, co też powoduje nadciśnienie. W wieku 15-18 lat miałam powiększone gruczoły tarczycy i leczyłam się przez 2 lata ale miałam objawy nadczynności. Dzisiaj mam 50 i niedoczynność. Od kilku lat dostaję Tialorid na odwodnienie, od lekarza rodzinnego. Endokrynolog uznał, że wystarczy brać nadal ten lek i obserwować. Czy słusznie? Czy nie powinnam zacząć leczenia od najmniejszych dawek, zamiast nadal brać Tialorid ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzję w sprawie leczenia zawsze podejmuje endokrynolog. Jeśli stwierdził, że wystarczająca jest obserwacja to tak jest. Poziomy hormonów są w normie. Proszę spełniać zalecenia endokrynologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Miałam wątpliwości, bo podczas pierwszej wizyty endokrynolog dość zdecydowanie opowiadał się za wykonaniem operacji. Po kolejnych badaniach i biopsji zastanawiał się nad leczeniem, ale pozostał przy 3-miesięcznej obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×