Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Badania: GJ, GGT, GJT, GGTP, ANA, FIK, LKM, EUS ECPW


Gość ola

Rekomendowane odpowiedzi

EUS czyli Ultrasonografia endoskopowa Ultrasonografia endoskopowa, endosonografia &#8211* metoda diagnostyczna w której stosuje się endoskopowo ultrasonograf w celu uwidocznienia narządów wewnętrznych klatki piersiowej i jamy brzusznej. Sonda przechodzi jak w panendoskopii przez przełyk, żołądek i dwunastnicę. Metoda ta umożliwia m.in. badanie przesiewowe w kierunku raka trzustki, raka przełyku i raka żołądka, a także na wykrycie łagodnych guzów górnego odcinka przewodu pokarmowego. Pozwala także na wykonanie biopsji różnych zmian znajdujących się w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Wykonuje się ją poprzez wkłucie igły przez wyściółkę żołądka w kierunku zmiany. Do ultrasonografii endoskopowej poddaje się pacjenta sedacji. Endoskop jest wprowadzany przez jamę ustną i przesuwany przez przełyk w kierunku obszaru, który ma być zbadany. W zależności od miejsca między przełykiem a dwunastnicą można obrazować organy należące do układu pokarmowego jak i leżące poza nim w celu wykrycia nieprawidłowości i wykonania biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej. Dodatkowo można obrazować ścianę przewodu pokarmowego w celu określenia jej grubości, co może pomóc we wskazaniu zapalenia lub procesu nowotworowego. Jakość obrazowania jest wprost proporcjonalna do użytej częstotliwości. Dlatego też wysoka częstotliwość daje obrazy lepszej jakości. Jednakże zastosowanie wysokiej częstotliwości sprawia, że zmniejsza się głębokość penetracji w badaniu. Ultrasonografia endoskopowa jest wykonywana przez gastroenterologów, którzy przeszli odpowiednie szkolenie w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ERCP (po angielsku) czyli ECPW (po polsku - endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna) jest to technika badania łącząca metodę endoskopową i radiologiczną z zastosowaniem środka cieniującego. Poprzez ECPW można dokładnie zobrazować stan dróg żółciowych i trzustkowych oraz wykonać zabiegi lecznicze takie jak nacięcie zwieracza Oddiego (sfinkterotomia), usuwanie złogów, protezowanie dróg żółciowych. Przed badaniem należy uzyskać zgodę pacjenta, gdyż to badanie obarczone jest powikłaniami. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×