Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Grzegorz 30 lat

Bezobjawowa kamica pęcherzyka żółciowego a otyłość

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grzegorz 30 lat
Mój problem dotyczy kamienia w pęcherzyku żółciowym, a mianowicie w badaniu USG wykryto jeden większy kamyk. Nie mam żadnych objawów, nic mnie nie boli. Skierowano mnie do kliniki chirurgii na konsultacje i zabieg laparoskopowy. Na konsultacji lekarz poinformował mnie ze operacja w moim przypadku jest ryzykowna, gdyż mam dużo tkanki tłuszczowej w okolicach j.brzusznej, a rany przy takiej tkance tłuszczowej bardzo źle sie goją. Prawdą jest, ze z otyłoscia walcze kilka lat i zawsze konczy sie to efektem jo-jo (waga 105 kg przy 178 cm wzr.). Pytanie moje dotyczy: czy jesli nie mam żadnych ataków bólów to czy operacja jest konieczna oraz fakt ze operacja nie zostanie wykonana ze wzg. na moją mase ciała i lekkie stłuszczenie wątroby, obecnośc tego kamyka moze byc dla mnie zagrożeniem powstania jakiegoś nowotworu? Nie ukrywam ze jestem bardzo wystraszony ta diagnozą (kamyk, lekkie stłuszczenie wątroby). Z góry bardzo dziekuje za odpowiedz.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stappler
W przypadku kamicy pęcherzyka żółciowego bezobjawowej leczenie operacyjne podejmuje się u: - osób ze zwiększonym ryzykiem raka pęcherzyka żółciowego (pogrubienie ściany pęcherzyka, pęcherzyk porcelanowy, złogi powyżej 2-3 cm, współistniejące polipy), - osób młodych, których czas przeżycia może wynieść >30 lat, - chorych na przewlekłą niedokrwistość hemolityczną, - osób ze złogami w kształcie owocu morwy >5 mm, - chorych na cukrzycę, ale powikłaną chorobą niedokrwienną serca i niewydolnością nerek, - kandydatów do przeszczepienia: nerek, serca i płuc, - u chorych, u których kamicę wykryto w czasie innej operacji. Jeśli rzeczywiście wchodzi Pan w grupę pacjentów wyżej opisanych należy poddać się zabiegowi usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą najlepiej laparoskopową. Właśnie u osób otyłych bardziej wskazana jest cholecystektomia metodą laparoskopową (mniejsze rany pooperacyjne) niż klasyczną. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.