Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wszczep międzykolcowy Inter S. L4-L5


Gość Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, w 2007 roku miałem zdiagnozowane wielopoziomowe zmiany bez objawów ubytkowych. CT ujawniło w odcinku L-S zmiany *bulging* dysk centralny L4-L5. Badanie powtórzyłem w listopadzie. Pomimo dwuletniej rehabilitacji pozostały wady dyskopatyczne bez większych zmian (popraw). Po wykonaniu zalecanego przez neurochirurga MRI wykazało zmiany głównie na poziomie L4-L5 medializującą pjm penetrującą w kierunku otworów m. kręgowych i dającą ich zawężenie. Poniżej zamieszczam dokładne opisy z poszczególnych badań. Powyżej są informacje z karty pacjenta u neurochirurga, u którego to się konsultowałem. Zalecił on dokonanie wszczepu międzykolcowego Inter S. L4-L5 (wykonany z materiału zwanego PEEK), który to ma mi ułatwić normalne funkcjonowanie. Obecnie są dni, w których ból umożliwia mi funkcjonowanie na wolniejszych obrotach, a w pozostałych niestety muszę wszystko podporządkowywać plecom. Np. wczoraj kaszlnąłem i niestety *coś* sobie nadciągnąłem i weekend spędziłem w łóżku. Próbowałem min. metody McKenziego - bez większych rezultatów, pojawiają się silne nawroty uniemożliwiające w ogóle cokolwiek poza leżeniem we łzach. Powyższy zabieg to koszt 15 tysięcy pln z 3 dniową hospitalizacją. 1. Czy ten zabieg jest wymierny w skutkach? 2. Czy w moim przypadku są inne zabiegi, które pozwolą mi wrócić do normalnego stylu życia? 3. Co Pan sugeruje? 4. Czy może Pan wskazać kliniki godne polecenia (znajduję się w centralnej części Kraju)? Z wyrazami szacunku Marcin Dokładny opis z CT z maja 2007 roku: Tarcza L3-4 wykazuje drobną tylną wypuklinę lekko zwężającą otwory międzykręgowe. Tarcza L4-5 wykazuje tylną centralną prawoboczną wypuklinę zwężającą otwór międzykręgowy i modelującą worek oponowy. Tarcza L5-S1 wykazuje tylno-pośrodkową PJM uciskającą worek oponowy. RTG wykazało dyskopatie L5/S1. CT z listopada 2009 roku: Przestrzeń międzykręgowa L3-4 prawidłowa. Tylna przepuklina międzykręgowa na poziomie L4-5 uciskająca centralnie worek oponowy zwężająca kanał kręgowy w wymiarze a-p 10mm. Tylna, najpewniej podwięzadłowa przepuklina krążka międzykręgowego na poziomie L5-S1 modelująca worek oponowy, bez krytycznej stenozy światła kanału kręgowego (kanał kręgowy w wymiarze a-p szerokości 12mm). W porównaniu z badaniem z 2007 roku progresja zmian dyskopatycznych na poziomie L4-5. MRI L-S: Na poziomach L1-2, L2-3, L3-4 obraz w normie. Na poziomach L4-5 i L5-S1 okrężne wypukliny z cechami annular tear powodującymi centralne wypukliny dość wyraźnie modelujące worek oponowy, jednak bez uchwytnej bezpośredniej kompresji korzeni nerwowych. Poza tym obrazy bez uchwytnych zmian patologicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak Pan zauważył pisze Pan na forum poświęconym chirurgii ogólnej. Nie zajmujemy się tutaj szczegółowo problematyką neurochirurgiczną. Najlepiej, aby w szczegółach odpowiedział Panu na te pytania neurochirurg, u którego się Pan leczy. Lub proszę to pytanie zadać na forum neurologicznym, patrz: http://pytania.neurologiczne.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam od kilku miesięcy cierpię na przepukline tarczek między kręgowych oto mój opis z tomografy . L3-L4 widoczne są zmiany typu bulging disc. na poziomie L4-L5obecna jest tylna szerokopodstawna około0,5cm przepuklina k/m ze stenozą otworów międzykręgowych. W segm. L5-S1 widoczna jest tylno pośrodkowa i tylno lewoboczna przepuklina k/m uciskająca worek opony twardej na około 0,7 ze stenozą lewego zachyłka bocznego kanału kręgowego. innych zmian w wykonanym badaniu TK nie stwierdzono Moję pytania czy rehabilitacja da jakąś poprawe czy konieczna będzie poprawa jak z tego się wyleczyć mam dopiero 28 lat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×