Skocz do zawartości
eChirurgia.pl
Szukaj w
  • Więcej opcji...
Znajdź wyniki które...
Znajdź wyniki...
Gość Jacek

Pęcherzyk żółciowy porcelanowy

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jacek
Co oznacza w obrazie TK jamy brzusznej Wn: Pęcherzyk żółciowy porcelanowy. Pęcherzyk żółciowy z linijnymi zwapnieniami w ścianie, bez uwapnionych konkrementów, długości na skanie osiowym 12 cm, szerokości 4,1 cm. W loży pęcherzyka żółciowego nie stwierdzono zbiorników płynowych ani zapalnego pogrubienia jego ściany. Drogi żółciowe wewnątrz- i zewnątrzwątrobowe nie poszerzone. Ja mam dalej postępować? Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość stappler
Pęcherzyk porcelanowy to pęcherzyk żółciowy o ścianach wysyconych solami wapnia. Przyczyny i znaczenie tego stanu nie są znane. Proponowano rolę obstrukcji przewodu pęcherzykowego, niedokrwienia ściany i przewlekłego procesu zapalnego. Zwapniały pęcherzyk nie jest powiększony. Rozpoznanie często stawiane jest przypadkowo na podstawie zdjęcia przeglądowego, w USG lub tomografii komputerowej. Już od lat 30. ubiegłego stulecia uważa się, że istnieje zależność między występowaniem porcelanowego pęcherzyka żółciowego, a rakiem tego narządu. Wbrew dotychczasowym poglądom, zgodnie natomiast z wynikami badań naukowych, nie każdy chory, u którego stwierdza się obecność pęcherzyka porcelanowego, jest obciążony znacznym ryzykiem rozwoju raka. Niemniej jednak, dopóki nie uzyska się potwierdzenia wyników, autorzy zalecają postępowanie polegające na usunięciu pęcherzyka o uwapnionych ścianach. Zabieg cholecystektomii najlepiej wykonać klasycznie, gdyż w laparoskopii mogą wystąpić duże problemy z usunięciem pęcherzyka. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość Ewa
Pęcherzyka zolciowy w całości zmieniony nierowne obrysy sluzowki prosze opis usg prosze o odpowiedź co mi dolega nie mam dolegliwości ggtp 137

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Gość
Komentujesz jako gość. Jeśli posiadasz konto, zaloguj się.
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Maksymalnie dozwolone są tylko 75 emotikony.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.