Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Visceroptosis (splanhnoptosis)


Gość Grzegorz

Rekomendowane odpowiedzi

Napisał Pan w moim pytaniu o visceroptosis, że nie operuje sie nigdzie visceroptosis bądz też nazywane splanhnoptosis. Przeglądając materiały z 15 Międzynarodowego Kongresu Europejskiego na temat chirurgii endoskopowej możemy przeczytać, że przeprowadzane sa takie operacje: cyt * 15th International Congress of the European Association for Endoscopic Surgery (EAES) Athens, Greece, 4–*7 July 2007 LAPAROSCOPIC CORRECTION OF VISCEROPTOSIS V.A. Kislov, V.E. Olovyannyy, S.G. Likhno Nothern Medical Centre, ARKHANGELSK, Russia The problem of surgical correction of visceroptosis has still no complex solution. The reasons for that are: low frequency of occurrence of that anomaly and the fact that visceroptosia is treated by the doctors of different specialties. To improve the effectiveness of treatment of patients with splanchnoptosis by laparoscopic techniques. Materials and Methods: We performed 18 laparoscopic operations In patients aged 19 to 51 with visceroptosis (4 male and 14 female patients). http://www.springerlink.com/content/w116m124r713347j/ Proszę wytłumaczyć, dlaczego w Polsce nie wykonuje się operacji przy visceroptosis lub splanhnoptosis? Bądz, dlaczego lekarze wogóle nie znają problemu jakim jest visceroptosis lub splanhnoptosis?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytuje co napisałem kiedyś: Visceroptosis to opadnięcie trzewi spowodowane słabymi mięśniaki jamy brzusznej i powłok brzusznych. Podstawowym leczeniem jest leczenie zachowawcze mające na celu zwiększenie siły i napięcia tychże mięśni. Służą temu odpowiednie ćwiczenia, kosmetyki, masaże, a także noszenie odpowiednich sznurówek ortopedycznych. W wyjątkowych wypadkach wykonuje się zabiegi np. w przypadku ruchomych nerek celem ich podwieszenia. Niestety nie znam ośrodków, które zajmowałyby się tym problemem, ani gdzie wykonuje się zabiegi metodą laparoskopową. Tak jak napisałem nie znam ośrodków (a nie, że w Polsce takich zabiegów się nie wykonuje), gdzie wykonuje się w Polsce takie zabiegi. Przypadłość bardzo rzadka dlatego trudno znaleźć ośrodek, w którym wykonywano by takie zabiegi. Rosjanie mogą chwalić się różnymi wynikami swojej działalności leczniczej, ale czy efekty tych zabiegów są dobre tego Panu nie zapewnię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Doktorze, przeszedłem 2 razy anoreksję / jeden z symptomów splanhnoptosis/ być może teraz będzie trzeci raz bo już czuje ból wszystkich trzewi. Po takich przejściach napewno szukałby Pan kogoś kto Pana weźmie na *stół*. Z tą dolegliwoscią nie da się normalnie żyć, być może ja sobie nie radze - skoro lekarze stwierdzili, że można zaleczyć splanhnoptosis. Ale nawet nie ma się jak doradzic specjalisty bo w Polsce wycofane z diagnozy - podobno nurt medycyny. Nie ma się jak starać o znaleźienie ośrodka, bo nie ma diagnozy. Nawet rozmawiając telefoniocznie z osobą,która była w zespole przy operacji splanhnoptosis w 78 roku powiedziała,że nie pomoże mi - muszę się kontaktować z ośrodkami które diagnozują splanhnoptosis. Co tu jest grane? i dlaczego nie diagnozuje się w Polsce zespołu splanhnoptosis? jaki lekarz może mi polecić terapię itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ja Panu w tej sprawie nie poradzę, gdyż nigdzie nie spotkałem się z ośrodkami w Polsce zajmującymi się tym schorzeniem. Myślę, że powinien Pan być prawidłowo prowadzony ze względu na anoreksję, uzyskanie prawidłowej masy ciała powinno pomóc w przezwyciężeniu tego schorzenia. Może odpowiednia konsultacja z psychoterapeutą, dietetykiem, być może też psychiatrą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam Pan widzi, że traktuje się anoreksję jako zaburzenie psychiatryczne, niewiedząc o tym, że jednym z symtomem splanhnoptosis jest anorexia, przy przesuwaniu sie powłok brzusznych nastepuje ból trzewi, a co za tym idzie - anorexia. Jak zwykle lekarze leczą skutek a nie przyczyne. Tylko lekarze Rosyjscy nie poddali się nurtowi medycyny, ale skoro oni twierdzą że schorzenie należy operować to jednak jest to bardzo dokuczliwa dolegliwość. Innej odpowiedzi nie spodziewałem sie od Pana, Pozdrawiam i dziękuję za dyskusję, bo mało kto chce dyskutować chociaż choroba istnieje - Diagnosis Code 569.89

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Jeszcze jedno - Co może poradzić psychiatra jak są skrecenia narządów w jamie brzusznej, jedynie psychotropy na zmiejszenie dolegliwości bólowych. A co do tego ma psychoterapeuta? Chyba że terapia, jak żyć z visceroptosis, żeby nie zwariować z dolegliwości i bólu. Jedynie dietetyk, który dopasuje diete. Ale który zna schorzenie? A tak na marginesie - Ordynator oddziału neurologicznego powiedziała mi, żebym poszedł do domu i zjadł schabowego z kapustą i dał sobie spokój z visceroptosis - takie mamy podejscie specjalistów. Dużo jeszcze musi się zmienić w służbie zdrowia.!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Jeśli jest napisane, że przysługuje pas brzuszny na opuszcenie trzewi, jeżeli stan zdrowia chorego nie pozwala na zrobienie operacji - to znaczy że jedyną metodą leczenia w Polsce enteroptosis jest operacja, tylko tekarze sami wycofali z operowania i diagnozy, lepiej zrobić z człowieka wariata niż zdiagnozować enteroptosis. Jak już muszą, czyli ewidentnie jest coś nie tak to jest diagnoza. A tak to najlepiej zrobić anorektyka lub wariata, zawsze lepiej, że pacjent wariat a nie, że lekarz nie potrafi operować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio rozmawiałem z dietetyczką - *niestety nie spotkałam się ze splanchnoptosis*. Rozmawiałem z docentem internistą - *nie rozmawia się na temat splanchnoptosis w środowisku lekarskim* Rozmawiałem z psychiatria - *nie słyszałemm o takiej dolegliwości* - to jak sie mam leczyć ??? Co spowodowało, że jest to temat taboo. To, że bywały nawroty choroby po operacji, co to ma wspólnego z diagnozowaniem??? Trzeba się zastanowić nad skutecznym operowaniem, a nie wycofać z diagnozy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu od lat borykam się z problemem opadniętych trzewi , kilkanaście razy byłam w szpitalu. Szukam dla siebie ratunku bez owocnie. Od siedmiu miesięcy wegetuje , jestem skrajnie wyniszczona. W Polsce nie uzyskasz pomocy dla siebie , jedynie chemią jaką zapisują lekarze można się dobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z danych z 40 lat /ostatnie dostepne/ z kliniki z USA - 20 % osób będących na badaniach rendgenowskich ma visceroptosis !!! - raczej nie rzadka przypadłość, ale nie diagnozowana, może najwyższy czas wrócić do diagnozy, która została wycofana w 40 latach, gdzie teraz można przeprowadzać bezpieczne operacje laparoskopowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Muscle tone problems - Problemy napięcia mięśniowego 2. Bulgin abdomen - Wydęty, wypukły brzuch 3. Abdominal pain - Ból brzucha 4. Sinking feeling –* Mdłości 5. Backache –* Ból pleców 6. Vertigo - Zawroty głowy 7. Rapid heart rate - Przyśpieszona akcja serca 8. Vasomotor disorders - Zaburzenia naczynioworuchowe 9. Nausea - Nudności 10. Vomiting - Wymioty 11. Constipation - Zaparcia 12. Diarrhea - Biegunka 13. Headache - Ból głowy 14. Fatigability - Chroniczne zmęczenie 15. Lethargy - Letarg 16. Insomnia - Bezsenność 17. Anemia - Niedokrwistość 18. General nervousness –* Nerwowość 19. Anoreksja –* Anoreksja 20. - Patologiczna potliwość Mogą wystąpić same lub wspólnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mozna spróbowac stworzyc wewnetrzny szkielet dla opadajacych jelit poprzez zastosowanie techniki joginów hinduskich Vastra Dhauti.Polega to na przepuszczeniu przez całą długość jelit jedwabnej/muślinowej tasmy poprzez stopniowe przełykanie.Podobno to jest dobre na różne skręcenia i złe położenia jelit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny Panie, Niestety nie zajmowalismy się dotychczas takim problemem, które rachej dotyczy chirurgii dziecięcej. Niemniej, jeśli przesle Pan dokumentację przypadku, mozemy go omówić na spotkaniu profesorskim, które odbywa się w kazdą środę. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry, pisałam wcześniej do pana w sprawie podejrzenia opuszczenie jelita. Niestety nadal nie zostałam zdiagnozowana. Rtg przeglądowe jamy brzusznej nie wykazało obrazu jelita grubego. Widać na nim jedynie zaciemnienia na zagięciu śledzionowym , czyli dokładnie w miejscu w którym odczuwam bóle. Chciałabym się dowiedzieć czy nie wie pan może o istnieniu prywatnej kliniki, w której mogłabym wykonać odpłatnie badania?? Wizyty u kolejnych gastrologów wydają mi się bezsensowne. Ciągle słyszę jedynie o anoreksji, proszę o kontakt. D....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Problem polega na tym , że nie ma żadnych kryteriów diagnostycznych splanchnoptosis, enteroptosis. A w obecnym stanie możliwości diagnostyki w medycynie, jeśli nie ma kryteriów diagnostycznych , nie ma choroby. Bo nikt na świecie nie potrafi powiedzieć co to jest za choroba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rozpraw tym wykładem wywołanych wynika, że zmiany w położeniu jelit, mianowicie kiszki grubej, nie są wcale rzadką, i w danym razie mogą stać się przyczyną bezpośrednią występowania wielkich dolegliwości i zaburzeń różnego rodzaju, na pozór żadnego związku z tym zboczeniem nie mających, jedynie na karb nerwowego usposobienia dziedzicznego, neurastenii, hypochondryi, hysteryi itp. dotąd zaliczanych - Zmiany te i sposób, w jaki można wytłumaczyć mechanicznie prawie ich skutki, stwierdzone zostały bądź to oględzinami na trupie, bądź drogą doświadczenia. Źródło: Nowiny Lekarskie Rok I. Grudzień 1889 Nr. 12. Organ Wydziału Lekarskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

&#8222*Ten morfologiczny obraz enteroptozy nie wyczerpuje jednak sprawy. Niewydolności morfologicznej towarzyszy niewydolność czynnościowa. Ujawnia się ona w nikłym, lecz przewlekłym odczynie na czynniki chorobotwórcze. Astenicy są stosunkowo bardziej odporni na choroby zakaźne i przebieg ich zwykle bywa łagodny. Natomiast sprawy przewlekłe, szczególnie nieżyty błon śluzowych występują u nich często, szczególnie w obrębie przewodu pokarmowego. Tej niewydolności ulega również układ nerwowy &#8212* stwierdzamy w nim nadmierną pobudliwość i jednocześnie szybkie wyczerpanie &#8212* dwie zasadnicze oznaki neurastenji. &#8216*Przepowiednia schorzenia Glenarda jest dobra. Niekiedy niedorozwinięty ustrój rozwija się nadal i z czasem uzupełnia braki &#8212* dzieje się to szczególnie u kobiet po połogu. Po latach czterdziestu zwykle sprawa uspokaja się samoistnie i chorzy żyją długo. Leczenie. Schorzenie Glenarda, jako cierpienie ogólno ustrojowe, wymaga przede wszystkim leczenia ogólnego. Wyrastają tu Zagadnienia eugeniczne i społeczne, które przekraczają ramy działalności lekarskiej. W stosunku do obarczonej jednostki obowiązuje nas nakaz odpowiednio dawkowanego ćwiczenia, gdyż tylko tą drogą osiągnąć możemy lepszy rozwój niedorozwiniętego ustroju. Ścisłe przystosowanie ćwiczeń do, Zapasu sił chorego jest nieodzowne, gdyż nadmiar ich nie tylko powoduje szkodliwe zmęczenie, lecz pogłębia poczucie małowartościowości osobnika. Lekki sport i praca na świeżym powietrzu, ograniczenie programów szkolnych w okresie pokwitania, dostateczny sen i (wypoczynek, pieczą nad dobrem samopoczuciem chorego, wybór odpowiedniego zawodu, najlepiej powiązanego z lekką pracą fizyczną &#8212* oto program zasadniczy. A przedewszystkim musimy unikać szkodzenia choremu &#8212* rozpoznania &#8222*opuszczenia żołądka&#8221* powinny być skreślone z orzecznictwa lekarzy* a szczególniej rentgenologów, gdyż są one często powodem ciężkich urazów psychicznych* - informacje pochodzą z *Patologja, diagnostyka i terapja*, red. F. Malinowski, Z. Orłowski, wyd. &#8222*Delta&#8221*, Warszawa 1936 r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Nikodem

Tez na to choruje. Jak do tej pory nikt dobrze nie zdjagnozowal. Bol jelit okropny, zwlaszcza przy braku wyproznien. I typowe objawy. Po lewatywie ogromne ilosci mas kalowych. W tk duze zalrganie tresci. Lekarz ci powie "lecz pan anoreksje" . Odechciewa sie wszystkiego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×