Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Skręcenie stawu skokowego (pęknięta torebka)


Gość Ola

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 15 lat. Dnia 16 września tego roku podczas gry w piłkę nożną skręciłam sobie staw skokowy. Doszło do rozerwania torebki stawowej. Od razu po kontuzji pojawił się duży obrzęk. Nie mogłam o własnych siłach zejść z boiska. Ból był na tyle silny, że w żaden sposób nie mogłam ruszyć nogą, a co dopiero na niej stanąć. Pielęgniarka założyła mi szynę i porządnie usztywniła. Następnie pojechałam do szpitala. Po zrobieniu prześwietlenia stwierdzono skręcenie prawego stawu skokowego z rozerwaniem torebki. Założono mi szynę gipsową na tydzień oraz zalecono stosowanie specjalnych żelów z wyciągiem z kasztanowca. Przy następnej wizycie lekarz dał mi do wyboru nową szynę, albo stabilizator. Wybrałam stabilizator, ponieważ wydał mi się o wiele wygodniejszy. Obecnie moje leczenie jest już zakończone. Fioletowy kolor wokół kostki zniknął, jednakże nadal jest dosyć spora gula wokół kostki. Lekarz powiedział, że to może już zostać na zawsze. Stwierdził również, że rehabilitacja nie jest konieczna. Moja sprawność fizyczna poprawiła się. Mimo krótkiego upływu czasu znów mogę biegać oraz grać w piłkę. Czynności te wykonuję oczywiście w stabilizatorze. Moją pasją jest taniec towarzyski. Tańczę już od 3 lat. Niestety mam spore problemy w chodzeniu, a co dopiero w tańczeniu nawet na niewielkich obcasach. Moja prawa (kontuzjowana) noga wydaje się być krzywa i *ucieka* mi na zewnątrz. Jest to dla mnie bardzo kłopotliwe. Zdaję sobie sprawę z tego, że ta noga już zawsze będzie słabsza, jednak chciałabym się dowiedzieć czy i ewentualnie po jakim czasie chociaż w pewnym stopniu wrócę do dawnej sprawności fizycznej. Interesuje mnie również to, czy gula w kostce, o której już wcześniej wspomniałam zniknie oraz czy będę mogła poruszać się w butach na obcasach bez uciążliwego *uciekania* nogi na bok. Serdecznie pozdrawiam i czekam na odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na skręcienie zerwały się również więzadła stabilizujące staw skokowy, stąd uciekanie nogi, jak Pani pisze. Niestety uraz był duży dla stawu i powrót do pełnej sprawności nie nastąpi. Podczas wysiłku może Pani zakładać opaskę na kostkę, albo stabilizator. Obrzęk powinien stopniowo ustępować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×