Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ciągłe bóle śródbrzusza i nadbrzusza i zmiana w trzustce


Gość marta...

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie! mam 27 lat. dwa lata temu miałam usunięty pęcherzyk żółciowy wraz z dwoma wielkimi kamieniami. przez 3 miesiące było super( pomijając doleglowości pooperacyjne oczywiście ). zaczęły się dziwne pobolewania w lewym podżebrzu. usg w normie, krew również tylko bilirubina podwyższona. bóle pojawiały sie okresowo trwały około tygodnia i mijały.wykluczono kamicę przewodową za pomocą rezonansu a stwierdzono nieznaczne powiększenie wątroby i 7 mm torbielkę.zaczęłam sama szukać przyczyny moich bólów. kał na pasożyty - brak, lambrie-brak, borelioza-ujemne, wirusy żółtaczek-ujemne, krew utajona-dodatni-to było rok temu. natychmiast kolonoskopia wynik-colitis chronica indeterminata(zmiany zapalne o średnim nasileniu), w gastroskopii: przełyk bez zmian, wpust z cechami niewydolnosci niewielkiego stopnia, w żołądku zalega bardzo duża ilosc żółci żółądek podatny na insuflację, błona śluzowa zaczerwieniona,odżwiernik obrzeknięty,dwunastnica bez zmian, podczas badania obserwowano silny refluks żółciowy. często powtarzane badania* amylaza w moczu u/l (460)*wyniki* 128,849,44,764,688,153,278,357,665,398,576,266,bilirubina całkowita mg/dl (-1,1)wyniki* *0.89 , 0.71 , 2,42 , 1.23 , 1,62 , 1,24 , 0,56 , 1,22 , 0,86 , i z rozkładem bilirubina całkowita 2.05 z czego bezpośrednia 0,8mg/dl a pośrednia 1,25 mg/dl. inne badania* Ca19-9 4,46 u/ml , CEA 0,990 ng/ml , CA125 22,59 u/ml , OB 10 , sód 140,1 mmol/l , potas 4,69 mmol/l.w pażdzierniku 2008 byłam hospitalizowana gdzie stwierdzono * TK jamy brzusznej* watroba prawidłowa drogi żółciowe nieposzerzone, pęcherzyka brak, sledziona prawidłowa, trzustka prawidłowej wielkosci o niezmienionej strukturze miązszu. w okolicy ogona trzustkistruktira o wymiarach 5cm/4cm o niejasnym charakterze na podstawie tk nie da sie ustalic pochodzenia. przebiegajacevw sasiedztwieowej zmiany jelita nie sa wypełnione kontrastem. cała reszta w opisie bez zmian. wykonano dwa razy usg gdzie na pierwszym stwierdzono* watroba niepowiekszona , o prawidłowym echu, trzustka niehomogenna ze zwapnieniami w miazszu trzon nie pogrubiony ogon przesłoniety przez pętle jelitowe , zaznaczony przewód wirsunga. po siedniu dniach drugie usg * watroba prawidłowa PŻW do 6-7 mm z dwoma echo dodatnimi cieniami mogacymi odpowiadac zageszczonej żółci stan po cholecystektomii. trzustka niepowiekszona o prawidłowym homogennym echu. cała reszta prawidłowa bez zmian. postawiono diagnozę** zapalenie błony śluzowej żołądka. refluks żółciowy. przewlekłe zapalenie trzustki. udałam się prywatnie do gastologa który skierował mnie na rezonans trzustki. podaje wynik**trzustka o jednorodnym sygnale miąższu we wszystkich sekwencjach zarówno przed jak i po wzmocnieniu kontrastem. ogon trzustki czesciowo *uniesiony* przez petle jelitowe, przewód trzustkowy na całej długosci nieposzerzony, stan po cholecystektomii. drogi żółciowe wewnatrzwatrobowe nieposzerzone, śledziona niepowiekszoana .W BADANIU MR NIE UWIDOCZNIONO ZMIANY OGNISKOWEJ W OBREBIE TRZUSTKI. gastrolog twierdzi że skoki amylazy w moczu nie musza świadczyć o procesie zapalnym trzustki.ja jestem załamana brzuch boli mnie kazdego dnia .dotykowo jest bardzo wrazliwy w okolicy pepka i pod żebrami , do tego kwas w ustach po wszystkim oprócz wody. luzne wypróznienia od dwóch lat czasami z duża ilością śluzu i niestawionymi cząstkami pożywienia. zasypiam z bólem i z bólem wstaję. wykonałam również endoskopie kapsułkową jelita cienkiego-wszystko w porządku. od pół roku jestem na diecie bezglutenowj na poczatku było ciut lepiej teraz tragicznie.nie wiem juz gdzie szukać pomocy jakie badania mogę jeszcze wykonać aby wreszcie poznać przyczynę tych okropnych bóli. już ponad p,ół roku biore controloc kreon 10000 duspatalin na zmiane z debridat nospe, ponad 3 miesiące brałam metoclopramid po nim było trochę lepiej ale zaczęło mleko saczyć się z piersi wiec kazano odstawić. czy gastrolog ma rację twierdząc że to nie może być trzustka?czy żołądek może dawać aż takie dolegliwości? dodam że często ten ból promieniuje na plecy. czy można wykonać operację zwiadowczą aby przekonać się na* własne oczy * czy wszystko w porządku?co to może być? jak się leczyć aby przestać odczuwać ból?mam dwoje dzieci, które czekajana mój usmiech...pozdrawiam i czekam na cud...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie badania jakie Pani przedstawiła rzeczywiście nie budzą podejrzeń jakiejkolwiek patologii mogącej wywoływać aż tak silne dolegliwości jak Pani opisuje. Myślę, że gastroenterolog ma rację (jeśli leki, które pani zażywa nie przynoszą ulgi ból prawdopodobnie nie ma podłoża w przewodzie pokarmowym). Co do operacji zwiadowczej odradzam. Więcej przyniosłaby szkód (powikłań np. zrosty pooperacyjne) niż wyjaśniłaby dolegliwości (badania obrazowe w czasach obecnych są doskonałe). Może patologia kryje się w zakresie kręgosłupa (nerwobóle pochodzenia np. korzeniowego) lub dolegliwości są spowodowane nie schorzeniami somatycznymi lecz o podłożu psychicznym (nerwica). Dlatego być może trzeba wykonać RTG kręgosłupa (być może też NMR) po konsultacji z neurologiem (on zadecyduje o tym) lub też spróbować zastosować środki uspakajające. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moja mama ma takie same dolegliwości ma guza zapalnego trzustki bierze kreon helicid nospe forte i do tego plastry przeciwbólowe durogesic 250 i dalej boli na dodatek jest po zespoleniu żołądkowo jelitowym ale ta operacja nie przyniosła żadnej poprawy jest tragicznie najlepiej abyś zrobiła biopsję trzustki bo wcześniej wyszły ci jakieś zwapnienia jeśli to będzie trzustka to czeka cię dieta zero alkoholu i stresu pozdrawiam. marta.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bóle które Pani opisuje mogą świadczyć o PZT o czym może sugerować zwapnienie częśći trzustki.*Luźne wypróżnienia* świadczą o upośledzeniu tego narządu tzw.biegunki tłuszczowe z resztkami niestrawionego jedzenia,może to iść w parze z postępującą utratą masy ciała.W przebiegu choroby jeden z enzymów trzustki w surowicy krwi i w moczu daje zmienne wyniki np.amylaza lub lipaza może być powiększona ale też może być prawidłowa prosze sie tym nie sugerować.Czytając Pani tekst jednego zdania nie zrozumiałem *w okolicy ogona trzustki struktira o wymiarach 5cm/4cm*.Często przy OZT i PZT występują torbiele rzekome trzustki,niektóre są małe i niedają o sobie znać,większe powodują objawy bólowe i trzeba je usówać chirurgicznie.Czy miała pani badanie ECPW?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jezeli znajdzie sie osoba posiadajaca wiedze o mojej chorobie to prosze o pomoc .Cztery miesiaca temu po dluzszym okresie czestych bolach brzycha ktorym towarzyszyly wymioty zglosilem sie do szpitala na ostry dyzur. Wykonane badania 01.31.17r .USG brzucha i przestrzeni zaotrzewnowej. Opis badania, utrudniony przez obecnosc duzej ilosci gazow jelitowych.Znacznie rozdety zastoinowy zoladek siegajacy do poziomu nieco powyzej talerza kosci biodrowych wypelniony polplynna trescia. Po stronie prawej w okolicy podzebrowej widoczny niejednorodny obszar orientacyjnie ok.87x43mm poszerzonych petli jelita,najpewniej dwunastnica z zaznaczona pogrubiala sciana odcinkowo do ok. 10mm /obraz niejednoznaczny/zmiany naciekowe o charakterze zapalnym? /do kontroli. Watroba prawidlowej echogicznosci, niepowiekszona, w prawym placie hiperechogeniczna zmiana wielkosci ok.8mm/w pierwszej kolejnosci o charakterze naczyniaka. Trzustka,sledziona bez zmian. Nerki polozone prawidlowo bez pewnych zlogow. Drogi zolciowe i wrotne nieposzerzone.Aorta ok , tetnice biodrowe w widocznej czesci nieposzerzone. Pecherz,gruczol krokowy ok. Wolnego plynu w jamie otrzewnowej nie stwierdzono 03.02.17r. RTG klatki piersiowej. Odma oplucnowa lewostronna. W szczycie pluca lewego plaszcz powietrza szer.ok22 , bocznie w czesc srodkowej pluca lewego szer.ok.9mm. Pola plucne bez zmian ogniskowych. Przepona i katy wolne. Sylwetka serca prawidlowa. EPIKRYZA. Pacjent1.33 przyjety do oddzialu z powodu nawracajacych dolegliwosci bolowych brzycha z uporczywymi wymiotami. Zakwalifikowano do zabiegu operacyjnego.Prowadzenie leczenie zywieniowe. Z powodu jastrogennej odmy oplucnowej lewostronnej zalozono drenaz oplucnowo. W trakcie dalszego pobyty , po przygotowaniu wykonano laparatomie z zaspolem zoladkowo=jelitowym. Przebieg zabiegu i znieczulenia bez powiklan. Obecnie praktycznie caly czas odczuwam dolegliwosci zaladkowe . Przewaznie jest to klucie w zaladku a mam tez czeste mocne ataki bolu . Odczuwam rowniez czesta potrzebe zalatwienia sie ale roznie to bywa. Czesto odczuwam stwardnialy zoladek .Utrzymuje diete, zazywam przepisane mi leki ,nie pije alkoholu . Zaden z lekarzy do ktorych chodze nie wie co mi jest. Z gory dziekuje za udzielenie porady .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×