Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Interpretacja MRI stawu kolanowego


Gość dxc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kilka lat temu miałem dość nieprzyjemne zdarzenie,a mianowicie upadek z niewielkiej wysokości bezpośrednio na kolano.Zostało wykonane badanie rtg i ortopeda stwierdził,że miałem szczęście,ale co to za rodzaj szczęścia,to się ze mną nie podzielił.I tak mijały sobie lata.Kolano pobolewało mnie mniej lub bardziej z różną intensywnością,ale jak zacząłem mieć problemy z chodzeniem,to postanowiłem zgłębić owe zapomniane szczęście i taki wynik odebrałem przedwczoraj.Bardzo bym prosił o jego interpretację,ponieważ wizytę u ortopedy będę mieć przed weekendem majowym,a chciałbym wiedzieć czego mam się spodziewać lub na co nastawiać.Jako,że sformułowania medyczne brzmią czasami groźniej niż są w rzeczywistości,tak te moje nie napawają mnie zbytnim optymizmem. Badanie wykonano aparatem GE SIGNA EXCITE 1,5T uzyskując obrazy T1,T2,T2* i PD zależne w płaszczyznach:poprzecznej,czołowej i strzałkowej. Dane ze skierowania:Ból kolana,lateratyzacja rzepki. Ilość płynu w stawie kolanowym nieznacznie zwiększona. Wiązadło krzyżowe przednie z cechami częściowego,rozlanego uszkodzenia:obrzęknięte z zatarciem struktury,ciągłość zachowana.Częściowe,odcinkowe uszkodzenie końca dalszego więzadła krzyżowego tylnego. Poziome pęknięcie trzonu i rogu tylnego łąkotki przyśrodkowej,szczelina pęknięcia w trzonie dochodzi do brzegu torebkowego w rogu tylnym do brzegu torebkowego i powierzchni dolnej*drobna(4mm)torbiel śródłąkotkowa trzonu*okołołąkotkowa(5mm) w okolicy rogu tylnego. Łąkotka boczna bez cech uszkodzenia. Częściowe uszkodzenie ścięgna m.podkolanowego.Więzadła poboczne,więzadło właściwe rzepki oraz ścięgno mięśnia czworogłowego uda o prawidłowym sygnale i zachowanej ciągłości. Chrząstki stawowe jednorodnego sygnału o gładkich zarysach zewnętrznych. Ciało Hoffy o prawidłowym sygnale. Troczki rzepki o zachowanej ciągłości,asymetryczne,przyśrodkowy ścieńczały,boczny nieco pogrubiały(do 3mm) Lateralizacja rzepki ok.8mm. Ukształtowanie bloczka kości udowej prawidłowe. Kąt chrzęstny bruzdy międzykłykciowej w granicach normy-150st. Sygnał szpiku kostnego w zakresie części kostnych stawu kolanowego prawidłowy. Tkanki miękkie okołostawowe bez zmian o znaczeniu patologicznym. P.S. W planach na ten rok był zakup roweru i podbudowanie kondycji,ale nie wiem czy przypadkiem nie wybić sobie tego z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×