Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból stopy po artrodezie stawu skokowego.


Gość Janusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zwracam się z pytaniem związanym z przebytą już operacją i jej skutkami. Mam 28 lat, w październiku 2015 r. przeszedłem zabieg - korekcyjną artrodezę (usztywnienie) prawego stawu skokowo-goleniowego sposobem Ilizarowa, z powodu rozpoznanej niestabilności i nadmiernej koślawości stawu skokowego. Przed tą operacją chodziłem samodzielnie, chociaż z trudem, ponieważ prawa stopa ustawiała się koślawo do *wewnątrz*. Po przebytej artrodezie i usunięciu aparatu Ilizarowa po 4 miesiącach od operacji (w lutym 2016), starałem się zgodnie z zaleceniami chodzić przy pomocy kul łokciowych, obciążać tą stopę ale cały czas pojawiał się ból i trudności z utrzymaniem równowagi ciała podczas opierania się na tej stopie. Stopa boli nadal, skarżyłem się lekarzowi operującemu, który zaproponował chodzenie w butach z wysoką cholewką i zakończył na tym leczenie poszpitalne w maju 2016r. Niestety, nic to nie pomogło. Skonsultowałem się z innym ortopedą-traumatologiem z innego miasta, który ocenił, że zoperowana kończyna nie ma osi, jest nadal koślawość koślawość stępu i jego zdaniem trzeba wykonać zabieg przywracający osiowanie kończyny. Zauważyłem, że faktycznie patrząc od tyłu stopa jest skoślawiona (szkoda, że nie mogę przesłać Panu Doktorowi fotografii i zdjęć RTG). Natomiast patrząc z góry, widać, że stopa prawa jest odchylona o jakieś 40-45 stopni w bok (staram się w miarę możliwości zobrazować *na odległość* wygląd tej stopy po usztywnieniu). Panie Doktorze, czy w takiej sytuacji (brak osi kończyny, koślawość stępu po artrodezie stawu skokowo-goleniowego), istnieją przesłanki do uznania, iż potrzebna jest kolejna operacja korekcyjna / reoperacja? Czy zabieg artrodezy można wykonać z równoczesnym zachowaniem osi kończyny? Czy w moim przypadku byłaby wskazana artrodeza potrójna w zakresie st. skokowego górnego, dolnego i choparta, jak początkowo planowano? W obecnej chwili stopa chyba nie nadaje się do wydolnego i bezbolesnego obciążania, tak jak stwierdził ortopeda z innej miejscowości, ale chciałbym też poznać zdanie Pana Doktora. Bardzo proszę o jakąś radę i pomoc w tej skomplikowanej sytuacji. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×