Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Owalny guzek w klatce piersiowej i brzuchu


Gość michał

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 31 lat. W 2008 roku znalazłem na klatce piersiowej (podczas kąpieli) niewielki guzek tuż pod skórą około 8 cm poniżej obojczyka* mięsień piersiowy większy). Kilka dni później zgłosiłem się do lekarza pierwszego kontaktu, który stwierdził, że ta zmiana to nic groźnego - prawdopodobnie włókniak lub tłuszczak. Lekarz zalecił obserwację. Zmiana była wówczas jeszcze słabo wyczuwalna. Poszedłem również do chirurga, który stwierdził dokładnie to samo, co lekarz pierwszego kontaktu. Od mojej ostatniej wizyty u lekarza guz nieznacznie się powiększył i jest już lepiej wyczuwalny - znajduje się tuż pod skórą, nie boli, ma kształt owalny, jest bardzo twardy i ruchomy, wielkość około 1 cm, nie wystaje ponad powierzchnię skóry, skóra nad zmianą jest naturalnego koloru. Tydzień temu znalazłem podobną zmianę na brzuchu po prawej stronie (poniżej pępka). Czy te guzki to mogą być tłuszczaki, włókniaki czy coś groźniejszego? Pytam, bo tłuszczaki wg definicji są miękkie w dotyku i galaretowane a zmiany, które się u mnie pojawiły są twarde.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem ponownie do lekarza. Stwierdził, że te guzki to prawdopodobnie zwapnione włókniakotłuszczaki (dlatego twarde). Powiedział, że jeżeli nie rosną i nie bolą to nie trzeba wycinać. Czytałem jednak wiele publikacji na ten temat - dowiedziałem się, że niektóre mięsaki są często mylone właśnie z tłuszczakami czy włókniakami. Rosną nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Czy powinienem wykonać badanie USG? Czy po takim badaniu dowiem się jaki charakter mają te zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie w klubie:) Ja również mam wieeele tłuszczaków - wszystkie twarde, *przechodzące*. Pomyślałam, że będę sobie z nimi żyła aż do śmieci...lecz 1,5 roku temu musiałam usunąć największego 15cmx10cmx8cm, który umiejscowił się pod prawym obojczykiem i uciskał serce...Teraz powiększyły się 2 na żebrach (bolą jak nie wiem co) i pewnie tych również będę musiała się pozbyć...Wykonaj usg, chociażby dla własnego spokoju...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×