Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Guzek na ręce u dziecka


Gość EDYTA  Z WROCKA

Rekomendowane odpowiedzi

Gość EDYTA  Z WROCKA

Witam! Mam pytanie u 7 letniej córki wystąpił podskórny ropny guzek na prawej ręce za zgięciem łokcia. Nie pomogło przykładanie maści. Wszystko dalej siedziało pod skórą. Zostało jej to wycięte przez onkologa, który stwierdził, że to nie zmiany rakowe tylko zapalenie (oczywiście nie badając tego). Rana jej się zagoiła, lecz po półtora miesiąca koło tej rany pojawia jej się następny guzek. Nie wiem czy to może być przyczyną wystąpienia kolejnego guzka - źle oczyszczona rana po usunięciu pierwszego, czy też, co innego. Co może być tego przyczyną? Nie wiem, do jakiego lekarza mam się udać, ewentualnie, jakie badania mogę córce zrobić, żeby zbadać przyczynę ich występowania. Wcześniej około 2 lat temu miała takiego guzka małego wycinanego na głowie wynik okazał się dobry. Córka jest trochę otyła. Proszę o odpowiedź!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście trudno napisać coś konkretnego o tym wyciętym i nowym guzku na ręce skoro materiał po wycięciu guzka nie poszedł do badania histopatologicznego. Czasami może się tak zdarzyć, że zostanie niewielka mikroskopowa nawet część zmiany w ranie i powstaje wznowa. Chirurg nie ma niestety na to wpływu tym bardziej, że na ręce jest mało miejsca, żeby guzki wycinać z dużym marginesem tkanek zdrowych, bez uszkodzenia ważnych struktur dla funkcji ręki. Jednak raczej jest to coś nowego, prawdopodobnie powstałego niezależnie od tamtego guzka. Może dziecko ma taką skłonność, na którą nie ma się niestety wpływu. Najlepiej w chwili obecnej, gdy zmiana jest niewielka wyciąć ją dokładnie w całości i poddać badaniu histopatologicznemu. O tym jednak niech zadecyduje i ewentualnie to wykona chirurg dziecięcy. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×