Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ból kręgosłupa po usunięciu dysku i odbarczeniu nerwu


Gość ania

Rekomendowane odpowiedzi

Mam 26lat, w grudniu 2010 pojawiły się bóle kręgosłupa. Po zdjęciu RTG wywnioskowano że mam kręgozmyk: -ześlizg i zwężenie przestrzeni międzykręgowej L5-S1. Brak fizj. lordozy kręg. kędziorkowego i rotacją wzdłuż osi długiej. stawy krzyżowo biodrowe rtg bz. Zalecono rehabilitacje na początek marca 2011. w styczniu 2011 bóle się nasiliły na tyle, że powstały ubytki neurologiczne opadającej stopy ze względu na rwę kulszową. Prywatnie w lutym 2011 zrobiłam MR: - Na poziomie L5-S1 centralno-prawoboczna protuzja jądra miażdżystego do kanału kręgowego. Wypadnięty sekwestr o wym: 18x13x10mm uciska i przewęża do 5mm worek oponowy, przemieszczając go ku tyłowi i na lewo, penetruje nisko do 1/3 dolnej krawędzi trzonu S1, wypełnia światło zachyłka kanał kręgowego pozostając w konflikcie z korzeniem nerwowym. Trafiłam z wynikami do neurologa, która stwierdziła szybką i pilną operację, poradziłam się dwóch innych neurologów, którzy potwierdzili diagnozę. Udałam się więc do neurochirurga, który stwierdził, że wymagam stabilizacji =śruby z dojścia przedniego oraz usunięcie i odbarczanie nerwu. i zalecił zrezygnowanie z rehabilitacji przed operacją. Poradziłam się dwóch innych neurologów w tym profesora nauk med. ich zdaniem kręgozmyk nie wymagał leczenia, i że dojście przednie w moim wypadku nie jest ani potrzebne, ani możliwe. Trzech neurochirurgów skierowano mnie na operację, z tym że ten pierwszy miał najszybszy termin. w kwietniu 2011 dokonano leczenia operacyjnego, mikrodisectomii L5-S1 z usunięciem sekwestru i odbarczaniem struktur nerwowych na poziomie L5-S1 prawostronnie. do dwóch tygodni po operacji nie było bólu, nie przyjmowałam leków przeciwbólowych, rana goiła sie prawidłowo. niestety po dwóch tygodniach poszłam na spacer, z którego już o własnych siłach nie wróciłam. pojawił się silny ból bez promieniowania. pojawiłam się w czerwcu 2011 na kontroli, gdzie neurochirurg wykonał badanie rtg czynnościowe -tkliwość L-S szczególnie w rzucie stawów międzykręgowych L5-S1 obustronnie, cechy niestabilności L5-S1 pod postacią kręgozmyku. Zalecono: oszczędzający tryb życia, leczenie zachowawcze, 2x Olfen100, 3x Sirdalud, 1x Efferalgan codeine, 1x zaldiar, 1 zastrzyk Naklofen. Gdyby nie mogło zakwalifikowanie do operacyjnej stabilizacji kręgosłupa z podaniem sterydów. tydzień temu, na początku czerwca 2011 o 2 nad ranem dostałam bardzo silnych bóli, skurczy mięśni, promieniowanie do podbrzusza i biodra. nie mogłam sie poruszyć, wpadłam w panikę, dostałam drgawek na całym ciele. Wezwane pogotowie zawiozło mnie na ostry dyżur do innego szpitala niż byłam operowana. Objawy się nasiliły i nawet leżąc nie ruchomo dostawałam skurczy mięśni pleców. Zszedł do mnie neurochirurg, który podał mi leki rozluźniające i uspokajacie tzn relanium. powiedział,że mam stan przedpadaczkowy ( nigdy niestwierdzony , zero objawów) albo kolkę nerkową, i w ogolę to on uważa, że te bóle to nie są od kręgosłupa i mam się udać do swojego neurochirurga który mnie operował ( o 3 nad ranem) by stwierdził co mi dolega. Dodam tylko, że natychmiast kazano mi wstać ( a nie mogłam się poruszyć) i wyjść do domu. Dopiero po interwencji mojej pozwolono mi doczekać, aż podane dwa zastrzyki zaczną działać i odwieziono mnie do domu. Następnego dnia opowiedziałam swemu neurochirurgowi co się wydarzyło, zalecił rezonans i duże prawdopodobieństwo stabilizacji kręgosłupa poprzez śruby. wczoraj odebrałam wyniki rezonansu: na poziomie L3-L4 cechy nadciśnienia śródkrążkowego z zaburzeniem jego uwodnienia. kanał kręgowy szeroki. na poziomie L5-S1 stan po zabiegu operacyjnym z dojścia po stronie prawej. zniszczenie krążka m-k z tyłozmykiem zwyrodnieniowym I/II stopnia z obecnością obrzęku pod blaszkami granicznymi trzonów. Obrzęknięty pierścień włóknisty uwypukla się centralnie i od strony prawej do kanału kręgowego. nie można wykluczyć współistnienia nawrotowej, prawobocznej, zachyłkowej przepukliny -wskazane badanie kontrole za 60 dni z dożylnym podaniem środka kontrastowego. Czy jest możliwość by w ciągu dwóch miesięcy doszło do zwyrodnienia? Dlaczego badania po operacji się tak bardzo różnią, czy to może być powikłanie po disectomii? Moj lekarz chce mi jeszcze w tym miesiącu zrobić stabilizację z 4 śrubami z dojścia tylnego, a ja już jestem przerażona na samą myśl kolejnej bardziej skomplikowanej operacji. Proszę o konsultacje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×