Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Enzymy trzustkowe na minimum


Gość Cezary

Rekomendowane odpowiedzi

Panie doktorze, a co się może stać jeśli spadną poniżej normy? To jest jakaś choroba? Słyszałem, że jak wzrosną za bardzo to są problemy z trawieniem. A jak spadną za bardzo? Co to za choroba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie znaczne poziomu enzymów (poniżej normy) może sugerować zniszczenie miąższu trzustki (dlatego brak już kompletnie enzymów) co także może przejawiać się niestrawnością znacznego stopnia (niedoborami żywieniowymi). Zwiększenie enzymów świadczy o świeżym rozpadzie komórek trzustki, brak enzymów świadczy o braku komórek trzustkowych produkujących enzymy (skrajne zniszczenie trzustki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pane doktorze dziękuję bardzo za cierpliwość i dokładne wytłumaczenie. Proszę jeszcze o odpowiedź na jedno pytanie. Jeśli miałem USG jamy brzusznej we wrześniu ub.r. to od tego czasu mogła wyniszczyć się trzustka tak, że zaczęły mi spadać enzymy trzustkowe tak, że mam je na minimum? Dodam. że wcześniej nie badałem enzymów i być może miałem tak zawsze. Badanie wykonałem kilka dni temu. Jednocześnie odczuwam taki zespół napięcia mięśni pod lewymi żebrami. Jak ubranie lub coś położę na tym miejscu to to coś mi przeszkadza. Uczucie, tak jakby leżało tam coś ciężkiego. To napięcie wchodzi wgłąb jamy brzusznej. Dodam jeszcze, że nie palę, a alkohol pijam sporadycznie. Czasem nawet nie piję przez miesiąc alkoholu. Mam 28 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×