Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Torbiel śledziony


Gość Iwona

Rekomendowane odpowiedzi

Wynik badania usg: w dolnym biegunie śledziony widoczny owalny zbionik płynowy o wysokoechogenicznej treści o wym 86x8mm najpr torbieli, do różnicowania z krwiakiem w fazie ewolucji z dnia 05.12 następne z 08.12 śledziona- w jej przednio dolnej części widoczna gładkościenna torbiel wypełniona echogenicznym płynem 87x7x86mm obj. ok 300ml. kolejne z dnia 25.01 rozcieta torbiel śledziony o grubej włóknistej i ogniskowo szkliwiejącej ścianie. na niewielkich odcinkach wewn powierzchnia sciany torbieli wysłana jest względnie zachowanym nabłonkiem kostkowym i spłaszczonym o typie śródbłonka, w innych odcinkach widoczne są przylegające do wewn powierzchni torbieli dobne skrzepy krwi. na zewn powierzchni torbieli w torbieli widoczne są rozsiane podostre wylewy krwawe. wiem że lekarze czkali żeby płyn zgęstniał - będzie mniejsze prawdopodobieństwo pęknięcia do czasu ustalenia terminu operacji.Wyluczono bąblowiec. Moje pytanie to czy jest to torbiel wrodzona czy urazowa ponieważ pierwsze dolegliwości powstały po skou do wody na płasko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całościowego opisu raczej wynika, że jest to torbiel pourazowa chociaż obraz nie jest tak do końca jednoznaczny (wskazują na urazowy charakter zmiany morfologiczne przebiegające chronologicznie i drobne krwiaki wokół torbieli).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Podczas badania USG i tomografii jamy brzusznej wykryto u mnie torbiel o średnicy 8 cm znajdującej się, w dolnym biegunie śledziony -hypodensyjna przestrzeń gęstości płynowej ~`20jH średnica `78mm.Zmiana dobrze odgraniczona gładkościenna. Masa torbieli nieznaczenie przemieszcza się ku tyłowi lewej nerki. NIe uciska na inne narządy wewnętrzne. Badania krwi wyszły wszystkie w normie. Po konsultacji z lekarzem - dowiedziałam się, że nie zagraża to mojemu zdrowiu i że nie kwalifikuje się do usunęcia jej. Czy to prawda, czy może należałoby ją usunąć, ponieważ może pęknąć? czy mogę wykonywać z taką torbielą ćwiczenia fizyczne np: aerobic lub ćwiczenia z hulahopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×