Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Embolizacja lub radioterapia śródoperacyjna guza trzustki


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

U mojej mamy lat 65 stwierdzono w zakresie trzonu i ogona trzustki hipodensyjną zmianę guzowata o wymiarach 58x30 mm na przekroju poprzecznym 30 mm w wymiarze CC. Dystalnie do guza przewód Wirsunga poszerzony do 6 mm. Guz otacza pień trzewny i jego odgałęzienia, tętnica śledzionowa odcinkowo węższa o średn, 3 mm- nie można wykluczyć jej nacieczenia. Naciek przechodzi na lewą odnogę przepony. Cechy krążenia obocznego od wnęki śledziony z poszerzeniem żyl wokół żołądka- możliwość nacieku żyły śledzionowej. W krezce, ku przodowi od głowy trzustki kilka węzłów chłonnych o śr. do 11 mm. Nadnercze lewe, pogrubiałe o policystycznych zarysach. Podwyższone markery onkologiczne- Ca 19-9:1211,0U/ml ( n 0-33 ). 28/04/2009 mama miała wykonaną Cholecystektomię. Proszę o pomoc i informację, która z obecnych metod leczenia byłaby najbardziej efektywna biorąc pod uwagę, że mama choruje na serce (migotanie przedsionków) oraz nadciśnienie tętnicze. Co Pan sadzi o angiogenezie, radioterapii śródoperacyjnej? Czy jest gdzieś na świecie ośrodek specjalizujący i dający szanse na dalsze życie? Jakie metody zapewniłyby jak najlepszy komfort życia, bez bólu przy takich zmianach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno w tej sprawie bezpośrednio trzeba skonsultować się z onkologiem i oczywiście z chirurgiem. Zmiana nowotworowa jaka jest opisywana powyżej z uwagi na swoje stadium zaawansowania jest praktycznie nieoperacyjna z uwagi na wielkość i naciekanie na sąsiadujące ważne naczynia (pień tętniczy i jego odgałęzienia). Nie znam obecnych dolegliwości pacjentki. Jeśli występują (typu niedrożnościowego, żółtaczki) możliwe, że będzie konieczny zabieg paliatywny (omijający niedrożność lub obarczający żółtaczkę). Nie znam dokładnych informacji klinicznych, aby osądzać o dalszym postępowaniu. Możliwe, że zostanie wprowadzona chemioterapia paliatywna. Myślę, że chodzi Pani o embolizację naczyń jako leczenie nowotworów a nie angiogenezę (powstawanie naczyń). Embolizacja to zamierzone zamknięcie światła naczynia tętniczego lub żylnego w celu leczniczym. Embolizację naczyń stosuje się tylko w niektórych nowotworach szyi, twarzy, mózgu, nerek i pęcherza moczowego, macicy i wątroby (trzustki nie). Radioterapia śródoperacyjna w przypadku tego nowotworu też nie jest stosowana. Najlepiej, aby leczeniem zajął się ośrodek specjalizujący się w onkologii. Oczywiście warto by było, aby opiekował się mamą także lekarz hospicyjny, który pomoże w opanowaniu objawów (np. bólowych). W obecnych czasach leczenie bólu jest na tak wysokim poziomie, że praktycznie każdy ból jest do opanowania. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×