Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Oddychanie przez respirator po utracie przytomności i słabym sercu


Gość ewa

Rekomendowane odpowiedzi

Panie doktorze 15 września-poniedziałek, moja mama trafiła na OIOM z powodu utraty przytomności i problemu z oddychaniem i słabym sercem, jak później się okazało to miała we krwi więcej dwutlenku węgla niż tlenu. Przez 3 dni była w śpiączce farmakologicznej, podłączona pod respirator i tlen, przez pompę infuzyjną ciągle podawana jest DOBUTAMINA 250 mg. Od piątku zaczęła otwierać oczy i teraz jest przytomna, poznaje nas, rozumie wszystko co do niej mówimy, pisze na kartce wszystko sensownie, macha głową, rękoma i nogami. Dzisiaj 9 dzień pobytu na OIOM-ie i ciągle podłączona jest pod respirator :( Lekarz mówi że stan jest stabilny ale ciężki -co to oznacza? Jak długo mama może być podłączona pod respirator? Panie doktorze, na pewno odpowie mi Pan że nie zna wyników szczegółowych i dużo na ten temat mi nie powie ale jak jestem u mamy i patrze na ten respirator to nie mogę zapamętać tych wszystkich cyferek. Czy taki stan może zagrażać jej życiu? Proszę o odpowiedź bo bardzo się martwię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłam właśnie od mamy. Dzisiaj źle wyglądała, jakaś zmęczona-senna, pokazywała że boli w klatce piersiowej, gardło i pod uszami. Nie chciała pisać, przysypiała. Lekarz powiedział że zrobił się obrzęk w płucach i nie ma wymiany gazowej. Nie chciał ze mną dyskutować. Panie doktorze, co to oznacza? Proszę mi wytłumaczyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość chirurg Tomasz Stawski

OObrzęk płuc powstaje, gdy słabe serce nie może przetaczać krwi i krew wtedy zalega w płucach, gdzie nie może zostać poddana wym iany gazowej (zwiększa się zawartość dwutlenku węgla zmniejsza zaś tlenu). Po to używany jest respirator, aby wtłaczać do organizmu pacjenta powietrze z dużą zawartością tlenu, aby ten tlen w większym stopniu dostawał się do zalegającej krwi i utrzymywał pacjenta przy życiu. Taka sytuacja może różnie trwać i będzie to zależało od siły organizmu pacjenta, głównie od siły pracy serca (dobutamina też zwiększa skurcz mięśnia sercowego). Dokładnych informacji na temat aktualnego stanu klinicznego mamy musi Pani uzyskiwać od lekarza prowadzącego. Nie mam w tym względzie dokładnych informacji w postaci klinicznej (np. laboratoryjnej i obrazowej). Stan pacjentki może zmieniać się bardzo szybko, nawet z godziny na godzinę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja mama zaczęła przełykać bo do tej pory dławiła się i trzeba było ściągać. Ale stała się smutna, mało ruchliwa i patrzy się tylko w sufit, ale nadal nas poznaje. Lekarze mówią ze nie poprawia się gazometria, ciągle ma 70% dwutlenku węgla, tlen nie wzrasta. Dalej dostaje Dobutamine i w zółtej strzykawce idzie insulina. Respirator ustawiony jest na CPAP i czasami wyskakuje napis *wysokie ciśnienie dróg oddechowych* lub *niska MW*, ftot- 17 bpm fspn- 16 bpm Flowpeak R - 17-21 mbar L/S Panie doktorze czy to coś oznacza? Czy ja stracę mamę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×