Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Rozbieżność wyniku RTG a rezonansu kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego


Gość luna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chciałbym prosić o możliwą interpretację wyniku rezoznasu, który zdecydowanie ukazaje róznicę w tym co zdiagnozował lekarz ortopeda na podstawie rtg L4 i L5. W rtg stwierdzono dyskopatię, odwapnienie prawego biodra i dwóch kręgów L4 i L5, z czego w jednym kręgu odprysk. Lekarz zlecił MR kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego i stawu biodro-krzyżowego. Oto wynik: W poziomie L4/L5 tarcza m-k o zmieniejszonej wysokości z cechami dehydratacji. Widoczna jest centralna protruzja tarczy do ok.3 mm z niewielkim uciskiem na przednią powierzchnię worka oponowego. W poziomie L5/S1 niewielkie centralne uwypuklenie tarczy m-k dyskretnie uciskające przednią powierzchnię worka oponowego. W pozostałych poziomach kręgosłupa lędźwiowego bez cech dyskopati.Stożek rdzeniowy o prawidłowej objętości i sygnale. Nić końcowa bez zmian. W obrębie kości krzyżowej widoczne stłuszczenia szpiku. Jestem ciekawa dlaczego rezonans nie wykazał odprysku kręgu skoro na rtg jest ono dobrze widoczny? Co oznacza dla mnie taki wynik? Jakie leczenie powinno zostać wdrożone? Jestem osobą aktywną ( 31 lat) i ciężko jest mi zastosować się z zalecaniami obecnymi ortopedy( brak dźwigania, schylania się, oszczędny tryb życia). Z bólem kręgosłupa borykam się kilka lat, jednkaże teraz budzę się z bólem i z bólem zasypiam. Dodatkowo podczas siedzenia odczuwam mrowienie, pieczenie i drętwienie kości ogonowej i pośladka prawego oraz prawego biodra( niekiedy bół jest tak silny, że budzę się nad ranem i nie mogę spać na tym boku). Ból promieniuje również do nogi lewej( głównie kolano).Nie jestem w stanie stać w jednym miejscu dłużej niż kilka minut. Będę wdzięczna za profesjonalne podejście do mej prośby i wyjaśnienie co mi dolega. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×