Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Interpretacja USG stawów kolanowych


Gość Anna27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od jakiegoś 3,5 roku mam problemy z kolanami (prawe boli mnie od momentu,gdy gwałtownie stanęłam na nierównej powierzchni -zeskok z auta), lewe zaczęło *niedomagać po jakimś czasie*. Wybrałam się do ortopedy,który zlecił badanie usg stawów kolanowych, Oto opis ( z którego kompletnie nic nie rozumiem :( Ortopeda przed badaniem powiedział,że wygląda na to,iż zerwane jest więzadło w prawym kolanie i że konieczna będzie operacja rekonstrukcji oraz *czyszczenie* obu kolan - artroskopia (?). Przeczuwałam,że to mnie czeka :( Dodam , że lecząc się wcześniej u innego ortopedy mialam jedynie skierowania na różnego rodzaju zabiegi (krioterapia,jonofereza,magnetronic,ultradźwięki) ,które pomagały na krótką metę aczkolwiek dolegliwości nie ustępowały :(. Ból w prawej nodze promieniuje do biodra momentami :( *Cechy uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej KDL (kończyny dolnej lewej) pod postacią szczeliny podłużnej widocznej jedynie w części tylnej. - łąkotka przyśrodkowa KDP (kończyny prawej dolnej) wykazuje zwłóknienia przeciążeniowe. Pozostałe łąkotki w badaniu USG bez zmian. - cechy niestabilności bocznej i przyśrodkowej obu kolan pod postacią obrzęku pierwszego stopnia na poziomie kłykci udowych. - W torebkach stawowych prawidłowe ilości wolnego płynu. W dołach podkolanowych zmian nie stwierdza się. - ACL i PCL ciągła. - szklistki w przestrzeniach międzykłykciowych do 2,5mm o ciągłych zarysach i jednorodnej strukturze. NIC Z TEGO NIE ROZUMIEM :( CZY MOŻE MI KTOŚ POMÓC W INTERPRETACJI TYCH WYNIKÓW / JEGO ZROZUMIENIU ..? :( proszę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumienie opisu należy do lekarza, opisy są tworzone żeby precyzyjnie określić ewentualne zmiany lekarzowi prowadzącemu, a nie pisać zrozumiałe i potoczne poematy dla pacjentów. Lecz pacjent powinien wiedzieć co i jak. Opis jest zrozumiały, masz w lewym kolanie walniętą łąkotkę przyśrodkową z tylnej strony tzn. pękła Ci tak wzdłuż. W prawym kolanie w łąkotce przyśrodkowej też są zmiany przeciążeniowe czyli jest za dużo eksploatowana akurat ta łąkotka. Łąkotki boczne masz OK. Wg opisu kolano Ci lata na boki - czytaj niestabilność boczna-przyśrodkowa. W kolanie nie ma zapalenia, bo płyn jest dobry i nie ma go za dużo. Chrząstkę masz okey. A powiedz mi czy ten lekarz który Cię wysyłał na te zabiegi krio, jonoforeza itp dotykał Ci wgl kolana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie wogóle go nie dotykał... nie badał.... tylko spojrzał i na podstawie tego,jak wyglądają - wypisał skierowanie na zabiegi :( dodatkowo kazał nosić ortezy stabilizujące rzepkę ( wizualnie podobne do opasek Dr Levina), ale był to lekarz *pomagajacy* pacjentom na NFZ.... Do obecnego wybrałam się na prywatną wizytę i w końcu *sprawa rusza do przodu* . Wczesniej też NIE MIAŁAM WYKONYWANYCH ŻADNYCH BADAŃ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 lat przeciążeniowe ? WTF? zaczynam się zastanawiać nad twoją wagą, jeżli jest delikatnie mówiąc duża to nie pomoże Ci nic tylko dieta. Albo po prostu pracę masz ciekawą. Zabiegi trochę mogą pomóc ale cudow się nie spodziewaj. Raczej zmiany nie sa duże i powinno byc dobrze wmiare .{ Jeśli ( na szczęście mało prawdopodobne ) nie panikuj tylko najedz się maksymalnie pyralginu , spakuj piżamke i na izbę przyjęć . Zrobią ci po miesiącu lub więcej artroskopię , zaszyją łąkotke i po krzyku} Na razie raczej nie ma wskazań do artroskopi ( nie ma wskazań czytać nie pomoże)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i mi sowo zerzarło 27 lat przeciążeniowe ? WTF? zaczynam się zastanawiać nad twoją wagą, jeżli jest delikatnie mówiąc duża to nie pomoże Ci nic tylko dieta. Albo po prostu pracę masz ciekawą. Zabiegi trochę mogą pomóc ale cudow się nie spodziewaj. Raczej zmiany nie sa duże i powinno byc dobrze wmiare .{ Jeśli ( na szczęście mało prawdopodobne ) całkiem zablokuje Ci kolano nie panikuj tylko najedz się maksymalnie pyralginu , spakuj piżamke i na izbę przyjęć . Zrobią ci po miesiącu lub więcej artroskopię , zaszyją łąkotke i po krzyku} Na razie raczej nie ma wskazań do artroskopi ( nie ma wskazań czytać nie pomoże)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cechy uszkodzenia łąkotki przyśrodkowej KDL (kończyny dolnej lewej) pod postacią szczeliny podłużnej widocznej jedynie w części tylnej. Chrzestnowłóknisty półksiężyc jakim jest łąkotka przerwał się na niewielkiej powierzchni . Ten luźny fragment w czsie chodzenia podwija się i powoduje ból. Przed operacją pewnie bedziesz jeszcze miała MR aby operator lepiej wiedzał co zobaczyw czasie operacji i jakie nażędzia beda dokładnie potrzebne Przez 3 małe nacięcia 1 cm załorzy się 2-3 szwy aby zblizyć brzegi w czsie artroskopi. Z błony stawowej pod wpływem podrażnień powyrastała kaby to opisać coś jakby *trawa morska * i jej końcówki wchodząc pomiędzy kości wciskają się i to boli. W czasie operacji zetnie sie je . W dłuższym okresie 6 miesiecy pacjeńci bardzo chwalą sobie artroskopie, bóle potrafią całkowicie ustąpić bo wszystko wreszcie bedzie się przesuwać tak jak powinno. Sama operacja jest długa i nudna , bedziesz miała znieczulone same nogi, bedziesz gapiła się albo w sufit albo w ekran z operacji z którego nic nie zrozumiesz ale nie jest to nic szczególnie nieprzyjemnego . Ciekawe czy ktoś to wogóle czyta ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to czytam,lecz w ostatnim czasie zabrakło mi czasu na to,by tu zajrzeć :) dziekuję za odpowiedź :) jeśli chodzi o to,by miało to być spowodowane moją wagą,to nie ma o tym mowy/ Mam 170cm i ważę 58 kg dlatego nadwaga odpada. Dziś byłam na kolejnej wizycie u ortopedy i wypisał mi skierowanie na artroskopię prawego stawu kolanowego. Jednak z *tego wszystkiego* nie zapytałam o to,co mnie nie mniej zastanawia... Czy obrzęk kolan I stopnia ( pojawił się najpierw na prawym a po kolejnym *urazie* na lewym) po wykonanej artroskopii spowodowany (chyba niestabilnością) - zniknie i kolana będę wyglądać tak,jak wcześniej...? Jak na razie pod względem estetycznym daleko im z tego powodu do *ideału* :(. Jaki wpływ ma niestabilność na pojawienie się obrzęku...? który latem był jeszcze większy ( pod wpływem ciepła w kolanach odczuwałam intensywniesze pieczenie i były gorące) Z góry dziękuję za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedno pytanie... czy ból w biodrze zlokalizowany po prawej stronie ( lub dolnej części kręgosłupa - zabrzmi to pewnie dziwnie,lecz chwilami trudno jest określić mi,gdzie występuje jego źródło) promieniujący przez calą prawą nogę ąz do kostki, w której coś *przeskakuje* może mieć zwiazek ze zmianami przeciążeniowymi lub ogolnie wyżej opisanym problemem ? ból można określić jako **rwący*

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×