Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Modelowanie się jelit


Gość Pawel

Rekomendowane odpowiedzi

Dwa dni temu miałem wykonany pasaż jelita cienkiego. Wynik badania: *Przechodzenie środka cieniującego przez jelito cienkie swobodne, szybkie, bez przeszkód. Objawy RTG modelowania się jelit nad miednicą mniejszą (to może być obraz pozorny).* Co oznacza pojęcie modelowania się jelit. Czy świadczy to o jakimś zewnętrznym tworze uciskającym z zewnątrz na jelita czy też może tworze wewnętrznym, ograniczającym światło jelita od wewnątrz? Od dziesięciu miesięcy dolega mi ból z prawej dolnej części brzucha. Ból ten na samym początku był punktowy, z czasem zaczął się rozszerzać na całą prawą dolną stronę brzucha z zachowaniem teoretycznego źródła bólu / kłucia w tym samym miejscu. Trzy miesiące temu pojawiło się drugie teoretyczne źródło kłucia / bólu, tym razem trochę na lewo od środka brzucha ponad linią pępka. Moment powstania bólu / kłucia kojarzony jest z dużym wysiłkiem fizycznym (bieganie), dokładnie podczas jego wykonywania (po przebiegnięciu 2km z 5km). Ból promieniuje do tyłu, w szczególności daje się również wyczuć podczas przyciskania pleców na wysokości dolnych żeber z prawej strony (wątroby). Z czasem cała prawa strona brzucha wydaje się mieć podwyższona temperaturę w stosunku do reszty ciała. Z początku do złagodzenia bólu (tudzież podwyższenia temperatury brzucha, która przynosiła nieznaczną ulgę) noszony był pas przepuklinowy na brzuch. Z początku również brak objawów ze strony układu pokarmowego, wszystkie pokarmy były tolerowane poprawnie (mimo kiepskiej jakości przyjmowanych pokarmów w tamtym okresie). Z czasem pojawiła się nietolerancja na pokarmy zawierające cukier oraz mleko (zgaga, odkaszliwanie). Przez pierwsze 6 miesięcy podwyższony poziom prób wątrobowych ALT i AST (odpowiednio wynik 92 i 47). Po tym okresie zmiana diety na zdecydowanie zdrowszą i wyniki powyższe wróciły do normy. 3-krotne badanie USG po 3, 6 i 9 miesiącach - za każdym razem brak nieprawidłowości (badanie wykonywanie przez 3 różnych lekarzy). Jedynie za drugim badaniem USG komentarz lekarza, że ew. zaistniałe zmiany są odwracalne i nie notowane w protokole. Badanie anty-HBV, anty-HCV ujemne. 4-krotne badanie kału w kierunku pasożytów ujemne (3 razy w przychodni, raz w sanepidzie). Badanie kału w kierunku lambli - ujemne. Badanie krwi na boreliozę (podejrzenie utrzymywania kleszcza dłuższy czas w ciele pod skórą) - ujemne. Badanie krwi na IgE w normie. Podczas noszenia pasu przepuklinowego nieznaczny ból w okolicach trzustki po lewej wyższej stronie brzucha. Ból ten konkretny ustaje po zdjęciu pasa. Badanie krwi po okresie noszenia pasa przez dłuższy czas wskazuje podwyższony poziom Amylazy. Przyjmowane leki po 7 miesiącach od zdarzenia Pyrantelum Polpharma (dwie dawki w dwa dni) i po 9 miesiącach Zentel (3 dawki w trzy dni). Na czas aktywności leku uczucie izolacji pracy jelit, po tym okresie powrót do normalnego trybu i dolegliwości (przy czym dolegliwości bólowe z prawej strony brzucha nasiliły się po drugim i trzecim dniu przejmowaniu leku Zentel, również stolec zabarwiony na bardziej czerwono). Po spożyciu rozdrobnionego czosnku wyraźna aktywacja i wyczuwalność punktów źródłowych dolegliwości kłucia. Od początku w stolcu zauważalne białe *ziarenka ryżu*, nieruchome. Badanie na resztki pokarmowe wykazało jedynie pojedyńcze włókna roślinne. Po 9 miesiącach rektoskopia i wlew doodbytniczy z podwójnym kontrastem - brak wykrytych patologii. Ból / kłucie utrzymuje się cały czas, nie ma okresów łagodzenia się bólu (za wyjątkiem kąpieli w gorącej wodzie lub opasania brzucha ciepłym ubraniem przy wysokiej temperaturze otoczenia). Ból spotęgowany jest uczuciem pełności brzucha, nawet jeśli nie spożyło się wcześniej żadnych posiłków. Przypuszczalne podejrzenia przyczyny bólów / kłucia to przepuklina brzuszna lub zakażenie tasiemcem (w okresie powstania objawów odżywianie się żywnością niepewnego pochodzenia). Planowane badania to tomografia komputerowa jamy brzusznej lub rezonans magnetyczny. Po konsultacji z dwoma lekarzami zalecenie bardziej tomografii komputerowej w tym konkretnym przypadku. W przypadku niepowodzenia planowane również badanie endoskopią kapsułkową. Rozważane również zażycie leku zawierającego Niklozamid (w przypadku pewności zakażenia Praziquantel). Dziękuję za wszelkie sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uzyskałem żadnej odpowiedzi na mój problem, jednakże chciałbym dodać parę szczegółów na jego temat, które wydarzyły w ciągu ostatnich dwóch tygodni (być może chociażby będzie to pomocne dla innych osób próbujących zdiagnozować ich problem). Dwa tygodnie temu miałem rezonans magnetyczny jamy brzusznej bez kontrastu (taka decyzja lekarza). Badanie nie wykazało żadnych nieprawidłowości podstawowych organów takich jak wątroba, trzustka, nerki, itd. Nie było jednak w stanie zbyt wiele powiedzieć na temat stanu moich jelit. Dwa dni po badaniu zażyłem jednorazową dawkę leku Niclosamid 500mg (cały czas w związku z podejrzeniem zarażeniem się tasiemcem). Po około 2h godzinach od zażycia w/w/ dawki zgodnie z zaleceniami na ulotce leku zażyłem również środek przeczyszczający (sól gorzka). Niestety Niclosamid nie pomógł (nawet niespecjalnie czułem, jakby miał jakikolwiek wpływ na źródło dolegliwości) a środek przeczyszczający powodował wypróżnienia przez kolejne 1.5 dnia. Ponadto w między czasie miały miejsce również dwa inne zdarzenia. Po pierwsze dwa tygodnie temu po spożyciu bardzo obfitego posiłku (duża porcja w restauracji, zwykle tyle nie jadam) po jakieś godzinie zacząłem odczuwać strasznie rozpieranie w brzuchu, dostałem temperatury i musiałem aż zażyć środek przeciwbólowy (Aspiryna). Nawet próba odpoczynku i położenia się w łóżku nie specjalnie pomagały. Stan podgorączkowy ustał po około 2 godzinach. Również tydzień temu postanowiłem wznowić uprawianie sportu, tj. bieganie, który z tytułu dolegliwości bólowych zawiesiłem już około dwóch miesięcy temu. Po nieco wysilonym przebiegnięciu 4 z 6 km odczułem nieco silniejsze pobolewanie ciągle w tym samym jednym punkcie - prawej dolnej stronie brzucha. Dokończyłem jednak bieg do końca. Nazajutrz czułem, jakbym miał w tym miejscu brzucha dużego siniaka. Po wypróżnieniu w toalecie pierwszy raz w życiu zobaczyłem krew w stolcu. Oczywiście miewałem wcześniej od czasu świeżą, czerwoną krew na papierze toaletowym, ale ona zawsze była związana z hemoroidami i była tylko i wyłącznie na papierze toaletowym, nigdy w samym stolcu, tudzież jego okolicach. Tym razem było inaczej i krew czerwona, bardziej mętna była dobrze widoczną w oddanym kale. Po wyjściu z toalety i oględzinach brzucha w lustrze dostrzegłem całkiem sporego siniaka, rozlanego od wewnętrznej strony brzucha (czyli słabiej widocznego, niż aby był on rozlany od zewnętrznej strony brzucha). Był on dokładnie zlokalizowany na wysokości moich dolegliwości bólowych. Po konsultacji z dwoma lekarzami wcześniejsze *modelowanie się jelit* zostało zinterpretowane i raczej na pewno nie ma żadnego związku dolegliwościami bólowymi (chodzi o modelowanie nad miednicą mniejszą, natomiast dolegliwości są zdecydowanie wyżej, na wysokości pępka). Konsultacja z dwoma lekarzami chirurgami nie wniosła specjalnie żadnych wskazówek odnośnie problemy. Żaden z nich również niespecjalnie dopuszcza prawdopodobieństwa przepukliny brzusznej, chociaż drugi lekarz powiedział, że teoretycznie (co się bardzo rzadko zdarza) mogło dojść do zagięcia się jelit. Na pytanie jak zdiagnozować taką nieprawidłowość uzyskałem odpowiedź, że jedynie za pomocą kamery wprowadzanej do brzucha laparoskopowo. Przy czym lekarz ten zalecił wykonać badania w następującej kolejności: kolonoskopia wirtualna, endoskopia kapsułkowa i ostatecznie dopiero kamera laparoskopowo. Dodam, że podejrzenia na jelito grubo, tak jak większość osób kieruje zgodnie z popularnością występowania, jest w moich przypadku niewielkie. Wykonany wlew kontrastowy nie wykazał żadnych nieprawidłowości a ponadto nawet podczas przeprowadzania samego wlewu wyraźnie czułem, że sama papka barytowa w ogóle nie dotarła źródła dolegliwości (wypełnienie dawało uczucie rozpierania od środka, gdy dolegliwość wydawała się być zdecydowanie bardziej *na zewnątrz*, po bardziej zewnętrznej stronie narządów). Moje podejrzenie jest stricte na jelito cienkie. Czy jest cokolwiek co mogę jeszcze wykonać przed bezpośrednim badaniem kapsułką? Dodam, że czuję się coraz gorzej i bezpośrednio przekłada się to moje normalne funkcjonowanie (strasznie ograniczone ostatnio). Planuję profilaktycznie zażyć leki na Lamblie, mimo iż wynik diagnostyczny był ujemny a i wcześniej przyjmowałem również 3 razy dawkę Albendazole*u. Ponownie wszelkie sugestie mile widziane. Poniżej zdjęcia siniaka i nieprawidłowości w stolcu (zdjęcie przed pojawieniem się sinika): http://s23.postimg.org/605mm3ke3/image.jpg http://s24.postimg.org/68ylyd7tx/image.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×