Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Słabe odwodzenie bioder u dziecka


Gość Katarzyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Katarzyna

Witam, pediatra u mojej 8,5 m córki zauwazył słabe odwodzenie biderek i dał skierowanie do ortopedy i ośrodaka rehabilitacyjnego. Jesteśmy po wizycie u ortopedy, który napisał w książeczce zdrowia: W usg bioderek P=Ia L=Ia, ograniczenie odwodzenia i rotacji zewnętrznej (odpowiednio 20 stopni i 10 stopni) Dziecko nie wymaga rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego. Kontrola w pionizacji. W ośrodku rehabilitacyjnym po zbadaniu przez lekarza od rehabilitacji ruchowej córka dostała skierowanie na rehabilitację względu na *słabe* bioderka i zakrojony zakres odwodzenia. Jesteśmy po dwóch wizytach, mała płacze podczas rehabilitacji. Rehabilitantka czuje *pewien opór* w bioderkach. Rehabilitacja trwa 30 min i ma odbywac się 2 razy w tygodniu. Rehabilitowana metodą Bobath. Zastanawiam się teraz co robić, kto ma rację. Ortopeda dodał, że lepiej z dzieckiem pobawić się w domu niż niepotrzebnie rehabilitować, narażac na stres itp. Nie wiem co oznaczają cyfry 20 i 10 stopi czy to dużo czy mało? Dodam, że córka miała w okresie noworodkowym robione dwa razy usg bioderek które wyszło dobrze. Mała w chwili obecnej przekręca się z plecków na brzuszek i odwrotnie. Próbuje pełzać po zabawkę ale łatwiej jest jej sę po nią poturlać. Nie raczkuje, nie siada, nie siedzi samodzielnie. Moim zdaniem córka rozwija się wolniej ale prawidłowo (mam porównanie z starszą córką, która również robiła pewne czynności wolniej), mała jest uśmiechnięta, pogodna. Bardzo proszę o Pana opinię. Nie chciałabym niczego zaniedbać ale i również nie chciałbym niczego przyspieszać w rozwoju córki. Nie martwi mnie u niej brak pewnych umiejętności tylko sprawa odwodzenia bioderek. Z góry dziękuję za odpowieź, pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie powinnaś poczekać pare miesięcy i jeżeli będzie się coś działo dopiero wtedy udać się na rehabilitację. Moim zdaniem ortopeda miał rację ale lepiej zawsze zrobić konsultację u drugiego,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×