Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Ograniczona ruchomość nadgarstka po usunięciu gangliona


Gość Amelia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, 2 miesiące temu miałam usuwany operacyjnie ganglion z prawego nadgarstka. Po operacji nosiłam szynę gipsową przez 2 tygodnie. Dodam,że bliznę mam pionową nie jest ona duża, ścieg założony został śródkórny, a wewnątrz nadgarstka zostały założone trzy ściegi 2 nicią rozpuszczalną a 1 ścieg to nić nierozpuszczalna. Mam niestety następujący problem otóż pomimo intenywnej rehabilitacji polegającej na ćwiczeniach czynnych i bernych oraz mobilizacji blizny wzgledem tkanki podskórnej nie jestem w stanie zginać w dół ręki. Kiedy ruszam palcami odczuwam ciągnięcie wewnątrz i ból promieniujący na boki dłoni. Wszystko mnie ciągnie, mam bardzo ograniczony zakres ruchów. Lekarz wykonał mi USG po którym okazało się że mam bliznę odcinkowo zrośniętą z tkanką podskórną. Dodam że prostowniki nie zostały wciągnięte przez bliznę, a płyn jest prawidłowy. Bardzo proszę o poradę co mam dalej robić, w jaki sposób oderwać tą wrośniętą bliznę ( to jest naprawdę niewielki odcineczek ok. 1 mm na samym środku blizny) i czy w ogóle da się ją oderwać, ponieważ spotkałam się z opinią, ( nie lekarza) iż stanowi to duży problem, ponieważ blizna może wrastać nawet do paliczków bądź ścięgien. Czy dotyczy to mojego przypadku? Dlaczego nie mogę zginać ręki w dół, a wszystko mnie ciągnie po bokach dłoni, czy jest to związane z wrośnięciem blizny? Jestem osobą młodą, aktywną zawodową i wszystkie dolegliwości bardzo komplikują mi zycie. Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amelio--jakie cwiczenia dokladnie wykonujesz?w domu sama czy na rehabilitacji? jestem pod wrazeniem Twojej wiedzy. ja mialam zabiegi na ciesn nadgarstka i nie mialam pojecia o szwach ktore zastosowano ani nie chodzila na zadna rehabilitacje. nie wiedzialam ze blizna moze przyrosna do sciegna. mam nadzieje ze u mnie to sie nie stalo. ruchy nadgarstka sa ciut mniejsze ale to efekt uszkodzenia nerwu posrodkowego i powort do sprawnosci nastapi w miare jego odbudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Anno, ćwiczenia wykonuję na rehabilitacji (chodzę do poradni), ale również w domu. Kupiłam w sklepie rehabilitacyjnym specjalne taśmy do rozciagania ręki. Ale nie przynosi to wymiernego skutku. Bardzo mnie to niepokoi. Dlatego też szukam porady. Może ktoś miał podobny przypadek do mojego i mógłby podzielić się swoim doświadczeniem. Życzę Ci jak najszybszego powrotu do zdrowia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Rehabilitacja nie powinna polegać na rozciąganiu na siłę to przede wszystkim, ponieważ wtedy można uzyskać jeszcze silniejszy przykurczw konsekwencji. Jeżeli przykurcz nie ma bariery twardej kostnej, to istnieją różne techniki mobilizacji tkanek miękkich, poizometryczna relaksacja mięśni, *odblokowanie* elementów stawowych jeżeli jest taka potrzeba. Nadgarstek jest bardzo skomplikowanym biomechanicznie regionem i trzeba go dokładnie zbadać fizjoterapeutycznie przed rehabilitacją, żeby podążać w odpowiednim kierunku. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×