Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Hipodensyjna, niejednorodna zmiana ogniskowa w topografii wyrostka haczykowatego trzustki


Gość Teresa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, bardzo się martwię, proszę o poradę, przytoczę wynik mojego męża sprzed tygodnia, co dalej ?Czy zmiana w trzustce może być nowotworem? Bardzo dziękuję za odpowiedź:* Badanie TK jamy brzusznej i miednicy wykonano z dynamicznym podaniem kontrastu.Zobrazowano w fazie natywnej, tętniczej, żyły wrotnej oraz później po 10 minutach od dożylnego podania środka kontrastowego. Wątroba niepowiększona, jednorodna, ulegająca jednorodnemu, prawidłowemu wzmocnieniu kontrastowemu. W segmencie 7 wątroby znajduje się torbiel o średnicy 7mm. Drogi żółciowe wewnątrz i zewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez uwapnionych złogów.W topografii wyrostka haczykowatego trzustki znajduje się słabo odgraniczona, hipodensyjna, niejednorodna zmiana ogniskowa o wymiarach 40x23mm. Wykazuje ona średnie gęstości do około 10HU ( płynowe). W fazach pokontrastowych badania nie wykazuje ona wyraźnego wzmocnienia. Przewód trzustkowy szerokości do 4mm o gładkich ścianach, odcinkowo przebiega stycznie do opisywanej zmiany.Poza tym trzustka nie powiększona, o prawidłowej gęstości, jednorodna. Śledziona jednorodna, niepowiększona. W części środkowej bocznego zarysu nerki prawej, w jej warstwie korowej znajduje się dobrze odgraniczona przestrzeń płynowa o wymiarach 35x27mm. Zawiera ona trzy drobne złogi( średnicy 10mm, 8mm i 7 mm). W fazie późnej badania przestrzeń ta wypełnia się moczem cieniującym. W kielichach górnych tej nerki znajdują się dwa złogi o średnicy 5mm. W nerce lewej widoczne są dwie torbiele korowe o średnicy 15mm i 6mm. Poza tym nerki badaniem TK zmian nie wykazują. Nerka lewa zaopatrywana jest przez dwa naczynia tętnicze. Oba nadnercza jednorodne, niepowiększone. Aorta brzuszna i tętnice biodrowe drozne, nieposzerzone, o krętym przebiegu. Pęcherz moczowy gładkościenny. Gruczoł krokowy o wymiarch przekroju 53x39mm. Pęcherzyki nasienne symetryczne. Doły kulszowo- odbytnicze wolne. Duży kręgozmyk przedni na poziomie L5/S1 ( st.III. wg Meyerdinga) z nasilonym stabilizującym odczynem wytwórczym w zakresie tych kręgów. W trzonie Th10 znajduje się naczyniak o średnicy 15mm.* Mąż ma 61 lat, skarży się na bóle brzucha i pleców, , bardzo proszę o poradę, co dalej? Czy to rak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, nikt mi nie pomoże? Mamy już wynik z eus, czy jedyna mozliwość to resekcja głowy trzustki? EUS,: Trzustka w trzonie i ogonie o jednorodnej echogeniczności. W głowie/wyrostek haczykowaty zmiana bezechowa 32x25 mm z licznymi przegrodami z możliwą komunikacją w PW. Przewód Wirsunga o równym przebiegu nieposzerzony. Przewód żółciowy wspólny cienkościenny 5-6 mm bez cech kamicy. Brodawka Vatera niepowiększona. Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Nie uwidoczniono powiększonych regionalnych węzłów chłonnych. Nadnercze lewe bez zmian. DGN: ZMIANA TORBIELOWATA W WYROSTKU HACZYKOWATYM TRZUSTKI (CYSTADENOMA MUCINOSUM? IPMN? ) koniec opisu Mąż ma się poddać operacji usunięcia głowy trzustki... Czy to jedyna szansa?Jakie rokowania po takiej operacji?Dziękuję za wszelkie informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×