Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Stenoza zachyłków kanału kręgowego


Gość Hanna

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku lat cierpię na dolegliwości odcinka lędźwiowego, jednak w tym roku komfort mojego życia uległ tak drastycznemu pogorszeniu, że kilka razy byłam wręcz unieruchomiona (kopoty ze wstawaniem, schylaniem się, poruszaniem się, ostry ból z przemieszczaniem się do prawego pośladka, budzenie w nocy z powodu bólu przy zmianach pozycji ciała). W tym roku byłam rehabilitowana 4-krotnie, jednak dwa razy ta rehabilitacja wręcz szkodziła... Wynik z rezonansu magnetycznego brzmi następująco: Obniżenie wysokości krążków m-k na poziomach L3-L4 i L4-L5 z cechami ich odwodnienia. Na poziomie L3-L4 centralno-prawoboczna przepuklina krążka m-k modeluje worek oponowy i nieznacznie spłyca światło zachyłka kanału kręgowego. Na poziomie L4-L5 centralno-prawoboczna przepuklina krążka m-k modeluje worek oponowy i spłyca światło zachyłka kanału kręgowego. Stenozę zachyłków kanału kręgowego, zwłaszcza prawego nasilają zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych. Na pozostałych badanych poziomach przepukliny, stenozy kanału kręgowego nie stwierdza się. Rdzeń kręgowy w zakresie stożka końcowego bez zmian ogniskowych. Teraz oczekuję w bardzo długiej kolejce na konsultację lekarską i ocenę tego wyniku, bardzo się niepokoję, więc proszę o opinię: Czy to jest bardzo zły wynik? Czy mój kręgosłup wymaga operacji? A jeśli tak, to czy natychmiastowej? A może wystarczy kontynuować rehabilitację, teraz po rezonansie już bardziej celowaną? Czytałam dużo o operacjach laparoskopowych , jednak ja najchętniej uniknęłabym operacji, zwłaszcza wtedy, gdy miewam okresy lepszego samopoczucia (około miesiąca, dwóch), albo gdy pomimo bólu i dyskomfortu radzę sobie jakiś czas bez środków przeciwbólowych i Sirdaludu, który pozwala mi na spokojniejszy sen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to jest bardzo zły wynik? - wynik świadczy o znaczenego stopnia zaawansowaniu zmian zwyrodnieniowych oraz posunietej przepuklinie krążków międzykręgowych w dwóch odcinkach kręgosłupa Czy mój kręgosłup wymaga operacji? - zapewne należałoby włączyć intensywne leczenie zachowawcze, które jednak może nie przynieść efektu, jeśli dolegliwości nie zmniejszą się lub będą się nasilać zapewne będzie konieczne leczenie operacyjne A jeśli tak, to czy natychmiastowej? - nie wymaga to natychmiastowego leczenia operacyjnego, ale na pewno jeszcze w tej sprawie trzeba skonsultować się z neurochirurgiem A może wystarczy kontynuować rehabilitację, teraz po rezonansie już bardziej celowaną? - w chwili obecnej myślę, że jest to wystarczające

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Panu za tę ocenę. Łatwiej będzie mi teraz oczekiwać na konsultacje z neurochirurgiem, no i chyba wróci mi spokojniejszy sen... Chcę na koniec dodać, ze ta strona, forum, są bardzo potrzebne! dziękuję... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×