Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Bóle trzustki


Gość Grażyna

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Grażyna

Pacjent lat 62 po operacji cholecystektomii laparoskopowej czuje się nadal źle, ma bóle opasujące brzuch i promieniujące do kręgosłupa. Zrobiliśmy tomografię, w której widać poszerzoną głowę trzustki. Amylaza w surowicy krwi i moczu jest w normie. Pacjent schudł w przeciągu roku ok. 15 kg. W przeszłości nadużywał alkoholu, ale od 5 lat nie pije. Obecnie przyjmuje Kreon, Lanzulat, Tramal. Bardzo proszę o pomoc. Jestem pielęgniarką, a nie bardzo wiem jak mogę pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszerzona głowa trzustki bez uwidocznionego guza oraz objawy opisywane mogą sugerować przewlekłe zapalenie trzustki poalkoholowe. Niestety przewlekłe zapalenie trzustki jest procesem bardzo powolnym, ale systematycznie niszczącym miąższ narządu przez co dochodzi do jego niewydolności. Często bywa, że w czasie jej trwania pogorszenie stanu narządu zachodzi rzutami. U chorych z przewlekłym zapaleniem trzustki dochodzi do poszerzenia światła pęcherzyków, z których składa się trzustka oraz małych przewodzików. Pojawia się w nich bezpostaciowa substancja, która zatyka ich światło i przyczynia się do tworzenia zwapnień. Wokół pęcherzyków powstaje zwłóknienie. W rezultacie cały narząd ulega stopniowej degradacji. Dlatego nie ma mowy o jej wyleczeniu. Najczęstszymi objawami choroby są: nawracający, uporczywy ból o zróżnicowanym nasileniu występujący głównie po jedzeniu i zlokalizowany w nadbrzuszu (chorzy opisują ból jako piekący, przeszywający, ostry lub ściskający, często promieniujący do pleców), postępująca utrata masy ciała, podwyższony poziom cukru we krwi - nieprawidłowa tolerancja glukozy i stopniowo rozwijająca się cukrzyca wskutek uszkodzenia wewnątrzwydzielniczych gruczołów trzustkowych, uporczywa biegunka zwykle o charakterze tłuszczowym, będąca wynikiem niepełnego trawienia pokarmów wskutek niedoboru enzymów trzustkowych jako następstwo uszkodzenia zewnątrzwydzielniczych gruczołów trzustkowych, niewielkiego stopnia żółtaczka, świąd skóry. Oczywiście odpowiednim postępowaniem proces zapalenia można zmniejszyć i zwolnić go, a także zapobiec dolegliwościom. Podstawową zasadą jest bezwzględny zakaz picia jakichkolwiek napojów alkoholowych oraz unikanie pokarmów bogatych w tłuszcze. W czasie zaostrzenia objawów dobre efekty przynosi stosowanie głodówki oraz leków zobojętniających i hamujących wydzielanie kwasu solnego przez żołądek. Gdy objawy ulegną złagodzeniu, stosuje się dietę pełnoenergetyczną z dodatkiem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Posiłki powinno się spożywać często w małych ilościach. Stosuje się suplementację enzymów trzustkowych, które trzeba przyjmować w trakcie każdego głównego posiłku. W celu złagodzenia dolegliwości bólowych podaje się leki rozkurczowe oraz leki przeciwbólowe. Leczeniem przewlekłego zapalenia trzustki powinien zająć się gastroenterolog. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie ognisko może wyrażać różne struktury morfotyczne. Nie wiem jakie ma Pani objawy choroby i z jakiego powodu było robione TK. Taka zmiana może odpowiadać torbieli, ale np. stłuszczeniu miejscowemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×