Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wole guzowate i guz pęcherzykowy na tarczycy


Gość bożena

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, mam 29 lat, wykryto u mnie 3 guzki tarczycy. oto opis usg: prawie całą objętość płata prawego zajmują normoechogeniczne zmiany ogniskowe z otoczką halo (38,5 mmx15,9 mm).w czesci srodkowej większej zmiany obszarhypoechogeniczny o śr.5,6 mm* w biegunie górnym hipoechogeniczna zmiana ogniskowa o śr. 4,6 mm. regionalne węzły nie powiększone. opis biopsji : krew koloid monomorficzne drobe tyreocyty , rozproszone w płacikach i układach cewkowych .obraz cytologiczny odpowiada guzowi pęcherzykowemu (najprawdopodobniej łagodny obraz hyperplastyczny ) wyniki badań: tsh:2,38 , ft3:3,4 , ft4:1,04 * elektrolity: na+ 142* k+:4,57, cl: 105,3* morfologia: hb:13,8 * e:4,67* l:4,5 * plt:188, mcv: 87,8 * kreatynina:59* W wypisie ze szpitala napisano, ze rozpoznano: wole guzowate i zalecono jedynie kontrol w poradni endokrynologicznej. Prywatnie byłam u lekarza to zlecił kolejną biopsję(no to juz 2 w ciągu m-ca). Jak się leczy te wole i ten guz pęcherzykowy? czy wszystkie trzeba wycinać? Lekarz zlecił mi badanie krzepliwości krwi a to chyba swiadczy ze myśli o usnięciu... Dziękuję za pomoc, Pozdrawiam serdecznie Bożena

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie wole można obserwować czyli okresowo wykonywać USG i/lub biopsje. Wyniki badań laboratoryjnych są w normie dlatego guzki są nieczynne hormonalnie. Czasami stosuje się niskie dawki hormonów tarczycy przez co blokuje się TSH i guzki zazwyczaj się zmniejszają. O sposobie leczenia jednak musi zadecydować endokrynolog. Wynik biopsji nie budzi podejrzeń nowotworu. To łagodna zmiana zwyrodnieniowa. Jednak z uwagi na duży zasięg tej zmiany (prawie 4 cm) endokrynolog może w ostateczności zalecić leczenie operacyjne (raczej częściowa resekcja tarczycy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×