Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Profilaktyka i diagnostyka guzów nowotworowych


Gość ELA

Rekomendowane odpowiedzi

Witam proszę mi napisać jakie badania profilaktyczne i jak często należy wykonywać je aby szybko zareagować w przypadku wykrycia guza? z doświadczenia wiem, że badanie krwi -markery- nie zawsze odzwierciedlaja nowotwora, mój tata ma czynny rozwój nowotworowy a wszystkie badana krwi w tym markery ma w normie. Wiem , że badaniem najlepiej oceniającym stan zdrowia jest pet lub rezonans ,( tomograf ) , rtg również nie zawsze wskazuje początkowe zmiany ogniskowe , chciałabym zapobiec w mojej rodzinie nastepnych zachorowań nowotworowych, proszę mi napisać czy wykonywanie tomografi komputerowej raz lub dwa razy w roku np płuc jest bardzo szkodliwe? jakie są skutki uboczne takiego badania. z góry dziękuję za odp pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę napisać mi jakiego typu jest nowotwór ojca, gdzie jest umiejscowiony, jak w rodzinie przedstawia się sytuacja występowania nowotworów i jakie typu. Bez tych informacji trudno mi opisywać profilaktykę i postępowanie w przypadku zagrożenia rodzinnym występowaniem nowotworów. Wszystko zależy od typu nowotworu, lokalizacji i wywiadu rodzinnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odp , tata miał guza esicy wycięty z przerzutem na wątrobę - dwie resekcje,w rodzinie wczesiej występowały- ziarnica złośliwa, guz w głowie , proszę mi napisać czy można wykonac jednorazowo rezonans magnetyczny głowy, szyji, brzucha i miednicy oraz tomografię płuc i oskrzeli- chciałabym takie badanie wykonywac raz w roku, profilaktycznie , z tego co mi wiadomo rezonans nie jest szkodliwy, natomiast tomograf jest szkodliwy, ale i bezpieczny jesli się go rzadko stosuję, proszę o interpretację lekarską powyższego pozdrawiam i dziękuję za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie badania można wykonać jednorazowo w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego, ale co do corocznego wykonywania takich badań to nie ma co do tego wskazań. Decyzję i tak w tym przypadku musi podjąć lekarz prowadzący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×