Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Powstające zrosty na jelitach


Gość Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Panie doktorze, jak miałem 9 miesięcy miałem operację na wgłobienie jelita po prawej stronie w dole, było ono wtedy rozciągane. W wieku 14 lat miałem operacje na wyrostek. Obie operacje są po prawej stronie. Na zewnątrz mam 2 blizny. Teraz mam 30 lat. Od około 2 lat mam problemy z jelitami, czuję ciągnięcie.Najpierw było to w dole brzucha po lewej stronie - takie kłucie. Problemów z wypróżnianiem nie mam. Do toalety chodzę codziennie rano. Teraz, od około 3 miesięcy mam też uczucie ciągnięcia w lewym nadbrzuszu bardzo blisko boku ciała. Czasem jak zjem za dużo to czuję jak mi się napinają jelita po lewej stronie i ciągnie mnie też w lewym nadbrzuszu. W ubiegłym roku we wrześniu miałem wykonywaną kolonoskopię w znieczuleniu ogólnym. Wynik kolonoskopii - Esica ufiksowana w zrostach, poza tym - odbyt, odbytnica, esica, zstępnica, poprzecznica, wstępnica bez zmian. Mam też zapisek, że kolonoskop z trudem wprowadzono do kątnicy - wydaje mi się, że jest to spowodowane tym, że miałem wycinany wyrostek i miałem wgłobienie. Dodam, że jestem osobą nerwową, która bardzo przejmuje się swoim zdrowiem. Proszę o odpowiedzi na poniższe moje pytania: 1. Czy powinienem powtózyć kolonoskopię? Czy od ubiegłego roku mogła rozwinąć się choroba nowotworowa? 2. Czy zrosty mogły się uwaktywnić po kilkunastu latach od ostatniej operacji? Jeśli tak czy nadal mogą mi się tworzyć kolejne zrosty, które powodują, że mi przyrastają kolejne narządy do otrzewnej? 3. Są jakieś sposoby na zrosty? 4. Czy stres może powodować powstawanie zrostów? Teraz dość często zażywam persen - wtedy objawy się zmniejszają. Czasem też muszę brać nospę. Np od 3 dni biorę nospę bo mnie ciągną jelita. Proszę o odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Takie objawy mogą powodować opisane w badaniu zrosty esicy. 1. Nie ma konieczności powtarzania badania. Badanie było prawidłowe, nie uwidoczniono patologicznych zmian ściany jelita grubego. 2. Kolejne zrosty nie powinny się tworzyć.Prawdopodobnie objawy są wynikiem zmiany trybu życia, diety, stresu. 3. Brak skutecznej metody leczenia zrostów. Można je usunąć operacyjnie, jednak powstaną ponownie. 4. Stres nie powoduje tworzenia się zrostów, ale stan zapalny oraz zabiegi operacyjne w jamie brzusznej owszem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Panie doktorze. Proszę jeszcze o odpowiedź na poniższe pytania. Czy usunięcie zrostów przez operacje zawsze kończy oddzieleniem otrzewnwej od narządów czy czasem trzeba wyciąć kawałek otrzewnej i narządów (jelita)?? Czy jeśli moje zrosty się uaktywniły np przez stres to czy unikanie stresu może je *wyciszyć*?? Jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy usunięcie zrostów przez operacje zawsze kończy oddzieleniem otrzewnwej od narządów czy czasem trzeba wyciąć kawałek otrzewnej i narządów (jelita)?? - czasami związana jest taka operacja np. z częściową resekcją jelita Czy jeśli moje zrosty się uaktywniły np przez stres to czy unikanie stresu może je *wyciszyć*?? - tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×