Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Okrężne uwypuklenie tarczki międzykręgowej


Gość zuzamw

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio miałam poważne problemy z kręgosłupem i lekarz zlecił TK kręgosłupa lędżwiowego a wynik jest taki: Na poziomie L3/L4 obecne okrężne uwypuklenie (bulging) tarczki międzykręgowej, nieco lateralizujące na prawo, sięgające na około 3mm do światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, nieznzcznie uciskające przednią powierzchnię worka oponowego, bez kolizji z korzeniami nerwowymi i nerwami rdzeniowymi. Na poziomie L4/L5 obecne okrężne uwypuklenie (bulging) tarczki międzykręgowej, sięgające na około 2,5mm do światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, nieznzcznie uciskające przednią powierzchnię worka oponowego, bez kolizji z korzeniami nerwowymi i nerwami rdzeniowymi. Na poziomie L5/S1 obecne okrężne uwypuklenie (bulging) tarczki międzykręgowej, sięgające na około 5mm do światła kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, umiarkowanie uciskające przednią powierzchnię worka oponowego, kolidujące obustronnie z korzeniami nerwowymi S1 i po lewej przylegające w obwodowym odcinku międzykręgowego do nerwu rdzeniowego L5. Teraz mam pytanie co to dla mnie oznacza czy jest to coś poważnego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpoważniejsza jest zmiana typu przepukliny krążka międzykręgowego na poziomie L5/S1, poniważ daje ucisk na korzenie nerwowe S1 oraz L5. Taki wynik badania TK kręgosłupa połączony z pełnymi objawami neurologicznymi (jeśli takowe występują) raczej wymaga zaopatrzenia neurochirurgicznego. Radziłbym w tej sprawie skonsultować się z neurochirurgiem. On po badaniu i ocenie wyniku TK zadecyduje o dalszym sposobi postępowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×