Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Nieznaczna atypia


Gość Karol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wczoraj odebrałem wynik Kolonoskopi! Lecz jest dla mnie nie jasny Materiały w wiekszości stanowią masy nabłonka płąskiego z cechami nieznacznej atypii i parakeratozy.Pytanie czy atypia to cos nowotworowego?Wskazania usuniecie zmiany z marginesem tkanek niezmienionych Pytanie co to ten margines?Mam 27 lat jestem mezczyzna! Czy to coś złego ta atypia bo czytałem ze to coś nowotworowego.Dziękuje za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie czy atypia to cos nowotworowego? - tak, komórki nowotworowe mają cechy atypii, kwestia tylko czy to nowotwór złośliwy czy też łagodny Wskazania usuniecie zmiany z marginesem tkanek niezmienionych Pytanie co to ten margines? - oznacza to, że zmiana musi zostać wycięta w całości w zdrowych sąsiadujących tkankach nie objętych patologią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedz bardzo na nią czekałem zastanawia mnie co oznacza słowo Nieznaczna(atypia)i czy po wycięciu czeka mnie dalsze leczenie typu hemioterapia w tym przypadku?Interesuje mnie to gdyż jestem juz leczony na wirusa retrowirusa jestem seropozytwyny czy nie bedzie to ze soba kolidowało w razie potrzeby dalszego leczenia po operacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jaki będzie ostateczny wynik badania histopatologicznego po wycięciu zmiany. Jeśli będzie to zmiana złośliwa, w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu być może konieczne okaże się włączenia dodatkowej chemioterapii. W chwili obecnej trudno mówić o szczegółach nie mając ostatecznego wyniku histopatologicznego. Taka chemioterapia niestety może kolidować z zakażeniem wirusowym. Decyzję ostateczną w sprawie leczenia pooperacyjnego musi podjąć onkolog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .Odnosnie zapytania dodanego ponad pol roku temu na temat mojego stanu i nieznacznej atypi.Prze ten okres caly do tego czasu czulem sie bardzo dobrze.Lecz do tej chwili kiedy pojawilo sie ciagle zmeczenie oslabienie organizmu czeste biegunki jak i przy odbycie pojawil sie guz koloru skóry ktory kłuje i utrudnia siedzenia co to moze byc jest opuchniety po lewej stronie wylkotu odbytu.Do tej pory pomimo wynikow z zeszlego roku nic nie zrobilem bo czulem sie dobrze.teraz stan sie pogarsza na 28 czerwca mam umowiona kolonoskopie czy te objawy biegunki klucie brzucha pod zebrami,oslabienie moze oznaczac ze zaniedbalem bardzo sprawe i doprowadzilem to czegos gorszego boje sie prosze o cenne informacje.Z Góry dziękuje nie wiem co robic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×