Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zmiana lita hyperechogeniczna w nerce


Gość BEATA

Rekomendowane odpowiedzi

dzien dobry.mam problem .mam goza na nerce i nie wiem co dalej robic.opisze badania ktore do tej pory zostale wykonane.usg. polozenie nerek prawidlowe.nerka lewa o prawidlowej echostrukturze z przerostem kolumny srodkowej.zmiana lita hyperechogeniczna,o wymiarach 8x6x7/ap,poprz.wys./,w miaszu czescii tylno-gornej nerki prawej powyzej kolumny srodkowej.echogenicznosc zmiany jest podobna do echogenicznosci tkanki tluszczowej zatoki nerki.zmiana ta nie wpukla sie do zatoki nerki i nie wystaje poza nerke.pomiedzy zmiana ,a powierzchnia nerki znajduje cienka warstwa miazszu nerkowego.poza tym nerka prawa prawidlowa z przerostem kolumny srodkowej.powyzszy obraz przemawia za angiomyolipoma nerki prawej.uklady kielichowo-miedniczkowenerek nieposzerzone.nie stwierdza sie obrazu usg kamicy nerkowej.dlugosc nerki prawej wynosi ok 116mm.grubosc miazszu nerki prawej dochodzi do 14-20mm.dlugosc nerki lewej wynosi ok 102 mm.grubosc miazszu tej nerki dochodzi do 18-22mm.nadnercza nie sa widoczne.zyly nerkowe i zyla glowna dolna prawidlowe.nie stwierdza sie obrazu usg powiekszenia wezlow chlonnych przyaortalnych.sciany pecherza moczowego gladkie.faldy moczowe prawidlowe.przy uczuciu silnego parcia pojemnosc pecherza moczowego wynosi ok.970ml.po mikcji w pecherzu moczowym zalega ok 7 ml moczu. pozniej wykonano mi tomografie.opis. badanie wykonano bez i po cm(omnipaque bez obj.nietolerancji),spiralnie co 2,5mm,wtornie wykonano rekonstrukcje mpr i mpi.badanie trojfazowe po cm. watroba prawidlowej wielkosci,o gladkich obrysach,jednorodna ,bez zmian ogniskowych.drogi zolciowe wewnatrzwatrobowe,pzw i zyla wrotna nieposzerzone.pecherzyk zolciowy prawidlowej wielkosci,cienkoscienny,bez widocznych w tk zlogow.trzustka niepowiekszona ,ostro konturowana,jednorodna ,bez zmian ogniskowych.ksztalt ,wielkosc,polozenie obu nerek prawidlowe.w gornej czesci nerki prawej wydaje sie po cm byc widoczny obszar ok 8x6mm intensywniej wzmacniajacy sie po cm jednakze wobec braku tkanki tluszczowej u nas obraz nie jest typowy dla aml.funkcja obu nerek zachowana.oba badnercza niepowiekszone ,jednorodne.widoczne naczynia przestrzeni zaotrzewnowej zmian nie wykazuja.nie uwidoczniono powiekszonych wezlow chlonnych sro i pozaotrzewnowych. po tym badani wykonalam rezonans magnetyczny sprzetem gyroscan intera 0,5t.opis badania. badanie nerek wykonano w sekwencji se,tse w czasie t1 i t2 zaleznym w dwoch plaszczyznach,takze z tlumieniem tkanki tluszczowej i po cm.w naszych obrazach nerki bez jednoznacznej patologii.obraz w granicach normy.watroba ,trzustka,nadnercza na wykonanych skanach w normie. po tym badaniu ponownie wykonalam usg u innego specjalisty niz poprzedniio ktory potwierdzil badanie poprzedniego lekarza wykonywujacego mi usg.nie wiem co mam dalej robic co myslec.dlaczego w mri nie wykazlo zmian.martwie sie opisem tomografi gdzie nie potwierdzaja angiomyolipomy.co mam dalej robic?co wkoncu mam .mysle ze to rak.ale jak to potwierdzic co to jest.prosze o pomoc mam mala coreczke .wychowuje ja sama.nie chce niczego przeoczyc.moze gdzies w polsce wykonuja rezonas dokladniej na lepszym sprzecie jezeli tak to gdzie mam sie udac.dziekuje dodam ze tomograf robiono mi na sprzecie lightspeed plus a rezonans na sprzecie gyroscan itera 0,5t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Zmiana jest duża. Z uwagi na jej wielkość oraz obraz w USG raczej sugeruje, że jest to angiomyolipoma. Właśnie angiomyolipoma może być słabo widoczna w rezonansie. Radzę w tej sprawie udać się do urologa. On powinien zadecydować o dalszym sposobie postępowania. Być może najwłaściwszym postępowaniem będzie resekcja nerki wraz z guzem. Trzeba też dokładnie ocenić funkcję wydzielniczą nerek uro-TK lub urografia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×