Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Zacienienie w polu środkowym płuca


Gość Kasia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Proszę o poradę w następującej sprawie, moja mam miała tydzień temu operację kręgosłupa i w badaniu RTG płuc napisano: zdjęcie rtg - 1 projekcja klatki piersiowej z opisem: W polu środkowym płuca prawego widoczne jest zacienienie o średnicy 15 mm - wskazane TK. Pozostałe pola płucne bez zagęszczeń miąższowych. Sylwetka serca w granicach normy. Pragnę dodać, że mama od kilku lat choruje na astmę oskrzelową, badanie OB miesiąc temu 5/20. Czy wyniki krwi mogą wskazywać na nowotwór w organizmie ( jeśli tak to jakie?) ? Chciałabym się dowiedzieć, czy to coś może być związane z guzem na płucach. Chciałam jeszcze dodać, że miała badaną wydolność płuc i wyniosła ona 90%, od kilku lat nie ma większych duszności, długotrwałego kaszlu, nie pluje krwią, zażywa Encorton, wziewy. W czasie operacji, która trwała ok. 2,5 godz. nie było żadnych problemów z oddychaniem. Ostatnie prześwietlenie płu było wykonane w 2007 roku i nie zauważono żadnych zmian na płucach. Może myślę naiwnie, ale gdyby to było coś poważnego lekarze nie zdecydowaliby sie na operację. Mama nigdy dużo nie paliła, a od przeszło 15 lat w ogóle nie pali. Bardzo proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość stapler

Nie ma takiego badania, aby z krwi ewidentnie rozpoznać nowotwór. Są badania, które mogą jedynie wysnuwać podejrzenia rozwiniętego procesu nowotworowego (np. OB, ale powyżej 100 czyli 3 cyfrowe). Zmiana jest niewielkie. Może to tylko miejscowo zwłókniała tkanka płucna. Według zaleceń radiologa należy poszerzyć badanie o TK klatki piersiowej. Dopiero wynik badania tomograficznego może przybliżyć dokładniejsze rozpoznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×