Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Laesiones fibroso-cysticae mammae: fibrosis, ductectasiae, metaplasia apocrinalis, microcalcificationes


Gość Małgorzata

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Małgorzata

Gdy odbierałam wynik histoopat po resekcji kwadrantu piersi z powodu skupiska mikrozwapnień, lekarz miał wątpliwości, czy wszystko wyciął. Nie rozumiem, skąd ta wątpliwość. Przesyłam opis i bardzo proszę o ocenę rzetelności badania, za co z góry dziękuję: *Do badania otrzymano fragment gruczołu oznaczony igłami o wym. 5,5 x 4 x 1,5 cm . Na przekroju pasma białawych tkanek o najw. wym. 3 cm. ROZPOZNANIE: Materiał skrojono i zbadano w całości pobierając 21 wycinków, w których stwierdza się: Laesiones fibroso-cysticae mammae: fibrosis, ductectasiae, metaplasia apocrinalis, microcalcificationes. Laesiones proliferativae mammae: hyperplasia ductalis. Ponadto utkanie 2 węzłów chłonnych. Rozrostu złośliwego nie stwierdza się.* Ciekawi mnie też, co to są te białawe tkanki i co znaczy, że fragment jest oznaczony igłami? Czy te 2 węzły zostały wycięte świadomie, czy przez przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Laesiones fibroso-cysticae mammae: fibrosis, ductectasiae, metaplasia apocrinalis, microcalcificationes. - Zwyrodnienie włóknisto-torbielowate sutka: włokniste, poszerzenia przewodowe, metaplazaja (zamiana nabłonków) typu apokrynowego (gruczołowego), mikrozwapnienia Laesiones proliferativae mammae: hyperplasia ductalis. - Zwyrodnienie rozrostowe sutka: przerost przewodowy Te wszystkie zmiany nie mają cech nowotworu tylko zwyrodnienia. Najbardziej podejrzane ognisko o nowotwór (ognisko zwapnień) zostało wycięte w całości - zapewne było oznaczone właśnie igłami. Węzły chłonne śródgruczołowe zapewne były wycięte przypadkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×