Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Markery beta HCG a HCG ilościowo przy raku jądra


Gość Tomasz

Rekomendowane odpowiedzi

Urolog zalecił mi zrobienie markerów beta HCG i AFP. Kiedy odebrałem wyniki zamiast beta HCG pisze HCG Ilościowo. Czy mi sie różnią te dwa terminy? Czy to błąd ze strony laboratorium i trzeba robić badanie gdzie indzie? Wyniki wyszły w normie, zastanawiam się czy moze istnieć syytuacja ze HCG jest w normie a beta HCG moze byc podwyzszone i wskazywac na raka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od rodzaju użytych przeciwciał istnieje możliwość oznaczania różnych frakcji gonadotropiny kosmówkowej &#8211* całej cząsteczki hCG, wolnej podjednostki alfa, wolnej podjednostki beta oraz całkowitej ßhCG (cała cząsteczka i wolna podjednostka beta), przy czym większość testów ukierunkowana jest na oznaczanie tej ostatniej (tzw. test &#8222*Total beta hCG&#8221*) Urologowi chodziło o wolną frakcję beta, która bardziej charakterystyczna jest do oznaczania procesu nowotworowego (całkowite HCG głównie służy do rozpoznawania ciąży). Proszę w tej sprawie jeszcze skonsultować się z urologiem. Według mnie należy jeszcze raz powtórzyć badanie i określić dokładnie poziom betaHCG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowiedziałem się, ze w tym laboratorium badanie beta hcg ilościowe traktują jako samo HCG. Czyli wynika z tego, że robiąc betaHCG oznaczają po prostu na wynikach jako HCG ilościowo, czyli jedno i to samo. Czy w takim wypadku badanie jest ok?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×