Guz lewego płata tarczycy

u?ytkownik
Dorota

Proszę o przetłumaczenie z łaciny oraz wyjaśnienie opisu USG.
Tu lobi sin. glandulae thyroideae
Opis usg szyi:
Tchawica z krtanią sa przemieszczone przez guz hiperechogenny lewego płata tarczycy= 7,5cmx6x4,5cm otoczony zanikajacą otoczką nieechogenną i dobrze unaczyniony (adenoma). Prawy płat tarczycy nie powiekszony normoechogenny i bez zmian ogniskowych . Echostruktura slinianek prawidłowa. Lewe naczynia szyjne przemieszczone ku lewej stronie na poziomie guza. Nie stwierdzam rozrostowych węzłów chłonnych w szyi, tylko nieliczne przyżuchwowe odczynowe węzły hipoechogenne do 14 mm dł.
To wyniki męża, idzie w środe do endokrynologa. A to wszystko nie brzmi dobrze. Lekarz od usg mówił, ze raczej niezłosliwy ten guz, ale jak widać po rozmiarach to ogromny.Może iśc także od razu do onkologa? Jakie jeszcze badania powinien zrobić?
Dziekuję za odpowiedź.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

u?ytkownik
stappler

Tłumaczenie z łaciny brzmi: Guz lewego płata tarczycy.
Na pewno trzeba skonsultować się jak najszybciej z endokrynologiem. Zapewne wyśle męża na operację. Guz rzeczywiście jest dużych rozmiarów obrazowo dający ucisk na sąsiednie struktury. Trudno powiedzieć czy zmiana jest łagodna czy złośliwa (w USG sugeruje się zmianę typu łagodnego – gruczolak). często jednak u mężczyzn takie zmiany są złośliwe. Myślę, że najlepszym rozwiązanie będzie resekcja tarczycy (czy całej czy częściowo podejmie decyzje chirurg w czasie zabiegu). Przed zabiegiem warto wykonać badanie krwi celem oceny poziomu hormonów TSH i fT4. Pacjent musi mieć prawidłowe wyniki tych hormonów, aby operacja przeprowadzona była bezpiecznie.
Pozdrawiam.

u?ytkownik
Ewelina

Czy guz tarczy 47 mm jest duży? I czy trzeba operować go.

Twoja odpowiedź