Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Co może być przyczyną gdy traci sie ostrość wzroku i luki w pamięci?


Gość Alicja

Rekomendowane odpowiedzi

Od pewnego czasu mam dość wstydliwy problem, mianowicie często brakuje mi słów w wyrażaniu swojego zdania. Jestem osobą wykształconą i mój zasób słownictwa jest dość bogaty, jednak od ok. jednego roku brakuje mi często podstawowych słów w rozmowie z innymi ludźmi. Muszę się długo nad nimi zastanawiać żeby dokończyć zdanie. Jakbym maiła luki w pamięci. Często też nie odpowiednie słowo użyję lub przekręcę- Nazwy które mi są od lat znane. Mam uczucie jakbym się cofała intelektualnie. Przerażające uczucie. Druga sprawa, to często również tracę ostrość wzroku, zdarza się tak parę razy w ciągu dnia. Wszystko staje się nie wyraźne. Muszę wtedy wzrok skierować na inne elementy żeby minęło. Są to chwile, które sie jednak nasilają coraz częściej. Zwykłe badanie okulistyczne nie wykazuje żadnych zmian. Moje pytanie: Co może być powodem na te dolegliwości. Czy mogą one być ze sobą powiązane. Gdzie się muszę ewentualnie udać żeby rozwiać jakieś podejrzenia i ewentualnie jakie badania przeprowadzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Zaniki pamięci mogą wynikać z roztargnienia, nadmiaru obiwiązków czy pośpiechu. Ważnym czynnikiem jest stres. W wieku podeszłym jest zjawiskiem normalnym i nie wymagającym leczenia. Jednak nie należy bagatelizować objawów ponieważ mogą to być początki choroby otępiennej (np. choroby Alzheimera). Najlepiej udać się do neurologa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, czy jednak Choroba Alzheimera nie jest dziedziczna? W rodzinie dotychczas nie występowała taka choroba. Co jeszcze zapomniałam napisać, zauważyłam że moja mama często tez nie potrafi się wysłowić. Ja mam 26 lat, moja mama 50. Jakie potencjalne choroby mogą to być? Czy jest możliwa jakaś choroba genetyczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Choroba Alzheimera ma genetyczne podłoże (w około 10%) jedenak jej przyczyna nie jest dokładnie określona. Dlatego najlepiej udać się do specjalisty. Zwłaszcza, że jest Pani młodą osobą i jeśli zaniki pamięci i zaburzenie ostrości wzroku są znaczne to tym bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Grzegorz

Całkiem przypadkiem tu trafiłem, szukając odpowiedzi na identyczne pytanie zadane przez panią Alicję. Mój problem jest taki sam, bardzo często brakuje mi słów w momencie wypowiadania jakiegoś zdania *uczucie że ma się je na końcu języka* towarzyszy mi od zawsze również niema pamięci do tytułów filmów, aktorów, piosenkarzy, zdarza mi się przekręcać nazwy, śmieszne jest to że nawet jak czegoś nie pamiętam np*nazwy* to po jakim czasie sobie to przypominam i to w najmniej spodziewanym momencie. Choć zdarzają mi się *przebłyski* gdzie używam słów naprawdę bardzo wyszukanych. Wyczytałem gdzieś że związane jest to z tym że korzystam w większym stopniu z pamięci długotrwałej niż krótkotrwałej. Odkąd pamiętam zawsze miałem problemy z nauczeniem się wiersza na pamięć. Pamiętam że przydarzyła mi się też śmieszna sytuacja na języku polskim, w czasie recytowania wiersza 4 zwrotkowego bardziej zapamiętałem 3 ostatnie zwrotki i wyrecytowałem je bez problemu. Aż sama nauczycielka była zdziwiona gdyż po pierwszej zwrotce stwierdziła po prostu że się nie nauczyłem. Na pewno duży wpływ na naszą *pamięć* ma poziom stresu. Ja jak jestem zdenerwowany naprawdę zdarzają mi się *pustki* w głowie. Może jest jakaś rada na poprawienie pamięci krótko trwałej lub ogólnie na poprawę pamięci nie sięgając po środki farmakologiczne.Może pani Alicja sobie jakoś poradziła i również odpisze pozdrawiam *-) cieszę się również że nie jestem od odosobnionym przypadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×