Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Wzrost poziomu żelaza i niska ferrytyna


Gość Marzena z Siemianowi

Rekomendowane odpowiedzi

Żelazo jest za wysokie. Sama mam 146 (norma do 145) i stopniowo rosnie. Lekarz powiedział że kobiety zwykle mają żelaza ok. 100, a mężczyźni więcej. Zapytał czy jemy dużo mięsa (zawiera dużo żelaza które dobrze się wchłania) i tu trafił w 10:) Jednak mnie martwi to że żelazo rośnie. Nigdzie nie przeczytałam do czego może doprowadzic. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

choć stare zapytanie ale odp ,że Obniżony poziom ferrytyny jest typowy dla niedokrwistości z niedoboru żelaza lub niedokrwistości chorób przewlekłych. Sytuacja, gdy poziom ferrytyny jest obniżony, przy prawidłowym poziomie żelaza może świadczyć o utajonym niedoborze żelaza, tzn. jego poziom jest prawidłowy, ponieważ są uruchamiane rezerwy z organizmu. Wzrost żelaza należy wyjaśnić tak jak niedobór ,bo my kobiety tracimy żelazo wraz z miesiączką i faktem jest ,że najcześciej spotykamy się z niedokrwistoscią z powodu braku żelaza . Wysokie żelazo sprzyja wielu nowotworom ,chorobą serca i może być przyczyną : * nadmiernej podaży dożylnych i domięśniowych perparatów żelaza * częstej transfuzji krwi * ostrych zatruć żelazem * hemochromatozy pierwotnej i wtórnej * niedokrwistości hemolitycznych * niedokrwistości hipoplastycznych i aplastycznych * zespołów mielodysplastycznych * niedokrwistosci złośliwej * wirusowego zapalenia wątroby * ostrych uszkodzeń wątroby (wzrost stężenia Fe jest proporcjonalny do stopnia martwicy wątroby) * zapalenia nerek * stosowania doustnych środków antykoncepcyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×