Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Carcinoma ductale infiltrans


Gość Anna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 36 lat. Rok temu wyszłam za mąż. Jeszcze nie rodziłam. Aktualnie nie jestem w ciąży. Przesyłam wynik biopsji gruboigłowej guza piersi. Zmiana ma wielkość ok. 2,5 cm. Znajduje się pomiędzy godz. 6 a 7 poniżej otoczki. Węzły chłonne nie są powiększone. Proszę o interpretację: Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1). Badania immunohistochemiczne: CK7 (+), p63 (-), E-cadherin(+). W badaniu mammograficznym mikrozwapnień skupionych nie wykazano. Jakie są rokowania w tym przypadku - czy decydować się na całkowitą mastektomię, czy leczenie oszczędzające BCT? I czy w przyszłości będę jeszcze mogła zostać matką?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carcinoma ductale infiltrans NOS B-R-Elston 5 pkt. (G1) - oznacza raka przewodowego naciekającego o 1 stopniu zaawansowania histopatologicznego w skali 3-stopniowej Jeśli nie będzie możliwości estetycznego usunięcia guzka (bliskość brodawki sutkowej, duże rozmiary guza, zależność guza od wielkości sutka) oraz z uwagi na charakter histologiczny zmiany (naciekający) raczej skłonny jestem do zasugerowania mastektomii. Jednak o tym musi zadecydować prowadzący chirurg. W przypadku braku przerzutów w węzłach chłonnych pachowych rokowanie jest bardzo dobre. Po takiej operacji nie ma przeciwwskazań i problemów, aby zostać matką. Problemy z płodnością jednak mogą się jednak pojawić po zastosowaniu chemioterapii, a na pewno hormonoterapii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję pięknie za szybką odpowiedź i proszę o kontynuację... Obecnie jestem po centralnej kwadrantektomii piersi - zabieg oszczędzający BCT - wycięcie guza, resekcja z kompleksem otoczaka i brodawką oraz po biopsji węzła wartowniczego. Czekam na wynik badania. Zanim zostanę ostatecznie zdiagnozowana, proszę o interpretację wyniku badania histopatologicznego z biopsji gruboigłowej wycinka guza odnośnie receptorów: Receptory estrogenowe w części inwazyjnej poniżej 1% (+) 2 pkt. Receptory progesteronowe w części inwazyjnej 70% (++) 7 pkt. Her -2 w części inwazyjnej (2+). Pytanie: Czy możliwa będzie - oprócz chemioterapii i radioterapii - hormonoterapia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Jestem po chemioterapii 3 kursy AT i 3 AC oraz po radioterapii (33 lampy). Obecnie czekam na pierwszy wlew herceptyny. Wdrożono również hormonoterapię - Tamoxifen 20 mg raz dziennie i co trzy miesiące zastrzyk Lucrin Depot. Czy przy moich wynikach badań receptorów (wcześniejszy wpis powyżej) jest to jak najbardziej optymalne leczenie? Dodam, że z wyników hist. - pat. wyszła złośliwość G3, her pozytywne, jeden węzeł (wartownik) był zajęty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Carcinoma ductale G-1 infiltrans Immunofenotyp : E-cadherin (+),GCDFP15 (+), Mammoglobin (+). MIB-1 (+) w około 15% komórek raka. Receptory Er (3+) w 90% koórek Total score 8/8 positive,ER (2+) w 5% komórek Total score 4/8 positive, HER-2 (2+) wątpliwy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×