Leki na oczyszczenie jelit przed kolonoskopią

użytkownik
agnusia

Witam!!
Mam pytanko w sprawie wykonania badania kolonoskopii
Chcę się dowiedzieć, czy po umówieniu na badanie muszę sama sobie wykupić preparat do tego badania na oczyszczenie jelit?
Nawet nie dostałam na to recepty a saszetki fortrans są dostępne tylko wyłącznie na receptę. Mało tego, że preparat to paskudztwo to sama mam go sobie kupić, muszę teraz iść nawet po tę receptę.
A i czy istnieje coś lepszego jakiś zamiennik nawet tańszy niż ten fortrans?
Jednak, to nie wszystko.Jak się właściwie przygotować do tego badania, nie ukrywam iż naczytałam się sporo i dodam jestem bardzo ale to bardzo tym przerażona i psychicznie nie wiem czy temu podałam...Panie Dr proszę o naprawdę wyczerpującą odpowiedź dla mnie tak bym mogła bez żadnej wątpliwości poddać się temu badaniu w formie jakiej jest ono przeprowadzane. Boję się że nie przełknę nawet tego płynu a co dalej???

Reklama
użytkownik
medicus

Nie ma niestety innej i lepszej metody czyszczenia jelita jak Fortransem. Można teoretycznie aplikować serię głebokich lewatyw, ale sądzę, że jest to dużo bardziej dyskomfortowa sytuacja dla pacjenta. Każdy pacjent przed kolonoskopią ma stres, to normalne. Ale też zwykle po badaniu, szczególnie, gdy wyniki są ok, okazuje się, że *strach ma wilekie oczy*.

użytkownik
Kasia

Ja do badania przygotowywałam się Fortransem, nie jest on super smaczny, ale da się wypić. Piłam szklankę fortransu i popijałam ją wodą niegazowaną. Zaczęlam pić od godz. 15 i do godz. 21 wypiłam 4 litry fortransu plus wodę niegazowaną. Badanie miałam nastepnego dnia o godz. 9 tylko ze znieczuleniem miejscowym, tzn. lekarz posmarowal mi odbyt żelem znieczulającym. Nie odczuwałam żadnego bólu. Właściwe przygotowanie do badania polega na oczyszczeniu jelit, no i trzeba się umyć. Bardzo ważne jest nastawienie psychiczne. Jeżeli wstydzisz się, że będziesz leżała z gołym tyłkiem to niepotrzebie bo pewnie otrzymasz jednorazowe spodenki. Naprawdę nie ma się czego bać, a badanie warto wykonać jezeli są do tego wskazania. Pozdrawiam

użytkownik
Krystyna

Paskudny smak fortransu można poprawić rozpuszczając go w niegazowanej cytrynowej wodzie mineralnej

użytkownik
agnusia

Dziękuję Dr, fakt komfort psychiczny to dla mnie problem, ale muszę wykonać to badanie, a wynik nie wiem jaki będzie oby dobry!!
Okey skoro nie ma nic lepszego, będę musiała ten lek kupić i się przygotować do badania.
Pytanie mam jeszcze jedno ja mam badanie o 6:30 rano, czy zatem mogę zacząć pić ten płyn już od godz. 12:00 tak by na czas 1:30 godziny mieć przerwę bo mam ważne spotkanie a nie da się tego przełożyć...
A ostatnie 2 litry wypić np od godz.17:00
Czy zdążę się oczyścić?
A i po ilu minutach już działa od pierwszego wypicia?
Proszę Was o odpowiedź.

użytkownik
Kasia

Tak, można zacząć pić fortrans wcześniej tylko trzeba pamiętac aby nic nie jeść, można natomiast pić wodę niegazowaną. Około 8 godzin przed badaniem nie można już nic pić. To po jakim czasie nastapi pierwsze wypróznienie zależy od tego czy ktoś ma skłonności do zaparć, jeżeli od kilku dni nie było wypróznienia potrwa to trochę dłużej natomiast jeżeli ktoś wypróznił się poprzedbniego dnia fortrans może zacząć działać nawet po kilkunastu minutach. Oczywiście, że zdążysz oczyścic jelita, nawet lepiej że zakończysz przed wieczorem to będziesz mogła spokojnie spać bez biegania do toalety. Odnośnie stresu jaki towarzyszy badaniu to lekarz wykonujący badanie wie o tym, że pacjent się boi, dlatego przed badaniem objasnia wszystko, można o wszystko zapytać, podczas badania również lekarz cały czas interesuje się czy badanie nie sprawia bólu, czy wszystko jest ok. Myśle, że po badaniu stwierdzisz, że niepotrzebnie tak sie stresowałaś. Powodzenia, życzę dobrych wyników.

użytkownik
agnusia

Dziękuję za tę odpowiedź. Zatem tak zrobię a znając mnie na pewno już poprzedniego dnia będę mniej jadła.A z wypróżnieniem to u mnie różnie, ale może będzie okey!
Dam znać jak już będę miała wyniki!
Pozdrawiam serdecznie

użytkownik
Ala

Witaj ja tym razem piłam przed kolonoskopią Fleet Phospo-soda też jest paskudny ale pije się tego 90ml w dwuch dawkach kosztuje 36zł na opakowaniu pisze że jest wydawany bez recepty ja miałam recepte tylko w aptece się okazało że muszą go zamuwić i odebrałam na drugi dzień

użytkownik
agnusia

Ala czyli wypijasz tylko 1800ml tego płynu a nie ja fortransu 4oooml???

użytkownik
Ala

Wode i inne płyny możesz pić ile chcesz ale nie mniej niż o 7 rano240ml wody+125ml wody zmieszanej z 45ml fleet o godzinie 13 co najmiej 2 szklanki wody lub bulionu i o chyba 18 lub 19 znowu 240ml wody +125ml wody z fleet+240ml wody

to masz opis dzień przed badaniem a dwa dni przed badaniem dieta ubogoresztkowa żadnych warzyw i owoców ani sałatek to też jest ważne a w tym dniu co fleet to dieta płynna

użytkownik
Jurek

Lewatywa to chyba najlepszy sposób oczyszczenia jelita?

użytkownik
agnusia

Dziękuję Ci bardzo za ten plan...ale czy to nie za mało tego płynu bo wyszło mi go tylko 970 ml plus 2 szklanki wody lub bulionu....czy tym się oczyszczę?
Dieta jak najbardziej lekka dzień przed tym płynem, w porządku z tym dam radę.Piszesz bym zaczęła już rano to dla mnie nawet lepiej.
Tylko wiesz, podaj mi dokładnie ile razem tego płynu do wypicia będzie. Bo wydaje mi się zbyt mało w porównaniu do fortransu gdzie ma to być aż 4 litry tego płynu,co jest lepsze?

użytkownik
agnusia

I jestem po badaniu!!!!!Miałam je wcześniej, bo zwolniło się miejsce.Wypiłam paskudny płyn. Jednak nie jestem w pełni zadowolona z badania. Hm, było tak że nie zostało ono przeprowadzone do końca bo jelito było zbyt mocno zagięte co uniemożliwiło posuwanie się kolonoskopem. Jednak lekarz tylko stwierdził, że błona śluzowa jest bardzo blada i pobrał tylko z tego miejsca wycinki do badania histopatologicznego!Dotarło do mnie, że jednak nie mam wykonanego całego badania a tak zależało lekarzowi prowadzącemu.Jak się okażę, że będe musiała ponownie wypić płyn....to nie wiem....Co mogą znaczyć blada błona śluzowa???

Dodam i tu słówko...Dr czy błona śluzowa może być faktycznie taka blada?Proszę mi odpowiedzieć?A i czekam jeszcze na wyniki badań hist. tych wycinków!

użytkownik
agnusia

Witam Panie Doktorze, prosze o interpretacje wyniku badania histopatologicznego wycinków pobranych przy kolonoskopii...Tak to brzmi:
Colitis chronica non classificata.............co to znaczy!?

użytkownik
marek

Witam z tego co sie orientuje jest to przekrwienie i wzmozona czynnosc esicy