Zwapnienia wątroby

użytkownik
Dorota

Dzień dobry Panie doktorze.Podczas badania usg lekarz stwierdził obecność drobnych,rozproszonych zwapnień w płacie prawym i dwóch większych zwapnień w płacie lewym o śr.12 i18 mm na wątrobie. Co to oznacza i czy powinnam się martwić?Bardzo dziękuję za odpowiedż.

Reklama
użytkownik
stapler

Jeśli te zwapnienia nie znajdują się w pęcherzyku żółciowym tylko w płatach wątroby to raczej nie mają znaczenia klinicznego. To prawdopodobnie ogniskowe odłożenie złogów wapniowych w wątrobie samoistne lub pod wpływem przebytego procesu zapalnego. Warto by jednak wykonać dokładną analizę obrazową zmian przy pomocy tomografii komputerowej (TK). Czasami takie zmiany mogą obrazować tło pasożytniczne. Także konsultacja hepatologiczna.

użytkownik
Dorota Kosecka

Dzień dobry,dostałam badanie TK jamy brzusznej okazało się że jest kilka dorbieli drobnych w wątrobie-najwieksza7mm. w s.8 niewielkie ogniskowe zwapnienie w s.7 wątroby.W dolnym biegunie nerki prawej okrągła zmiana ogniskowa 10mm o niejednorodnej gęstosci-ubogolipidowy .Dorota Kosecka

użytkownik
stapler

Wątroba raczej nie budzi wątpliwości co do patologii typu rozrostu złośliwego. Zmiany są łagodne i wymagają tylko obserwacji. Zmiana w nerce musi zostać skonsultowana z urologiem i być może konieczne okaże się pogłębienie diagnostyki np. o wykonanie TK układu moczowego z kontrastem.

użytkownik
Tomek 20 lat

U mnie wykryto zwapnienie wątroby o dł 17mm.. co robić??

użytkownik
Mariola

..dzien dobry dzis bylam na badaniu usg wykazalo ono ze mam w prawym placie torbiele sr.45mm ( z drobnymi zwapnieniami wscianie )m oraz kompleks o wym 15/9mm co to znaczy i co robic.Mariola

użytkownik
kAMIL

Udajcie się do lekarza rodzinnego. Niech da wam skierowanie na badanie krwi na HBsAg 3 gen. To wykaże czy w waszej watrobie nie znajduję sie pasożyt. Z wynikiem udajcie sie do hepatloga.

użytkownik
Paulina

Dzień dobry,nie wiem czy mam się martwic na zaś,mam 23 lata.na USG okazało się że w prawym płacie widoczne jest ognisko hiperechogeniczne,mogące odpowiadać zwapnieniu o śr.0,2 cm(print)

użytkownik
RENATA

Dzien dobry , u mojego 10 letniego syna badanie usg wykazalo zwapnienie dl 9mm w 7 segmencie watroby, poza tym miazsz wątroby w normie , co to znaczy szukam hepatologa w okolicach kielc

użytkownik
Sylwia

Dzieńdobry,dziś moja 11letnia córka była na badaniu USG.Wykryto u niej zwapnienie wątroby o wymiarch 6mm.Czy mógłby podać badanie na które powinnam ją zgłosić (z tego co słyszałam są 4 takie badania) Z góry dziękuję.

Twoja odpowiedź