Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Opuchlizna po artroskopii kolana


Gość Andrzej

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Jestem 6 tygodni po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego w lewym kolanie.W szpitalu nakazali ćwiczenia izometryczne od 1 tygodnia, powolne odstawianie dwóch kul po 3 tygodniach. Nie do końca się ich pozbyłem, ale z rehabilitantką zacząłem ćwiczenia zgięcia około 3 tygodnia. Kolano nabrzmiało. Pierwsza punkcja 3 tygodnie po zabiegu. Płyn lekko mętnawy. Następnie wróciłem do rehabilitacji i po 21 dniach kolejna punkcja z podaniem leku sterydowego na wyciszenie i pobraniem posiewu - płyn żółty, ciągle mętnawy. (6 tydzień po operacji) Nie mam jeszcze wyników, ale się obawiam co dalej. Zamiast iść do przodu - cofam się. czy ktoś miał podobny przypadek z nawracającymi punkcjami, który zakończył się pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artroskopia artroskopii nierówna. Ktoś, kto miał artroskopię operacyjną nie śmiga po 3 dniach bez kul i nie wychodzi ze szpitala po 3 godzinach. Jak ktoś miał artroskopię diagnostyczną to może tak pisać. Posty typu miałem artroskopie wczoraj a dzisiaj chodzę bez problemu to bajka. Napiszcie jaką artroskopię mieliście - usuwanie łąkotki, szycie łąkotki, robione wiązadła, ciało hoffa czy wiązadła. Wtedy można popisać. Ja miałem artroskopię 4tyg. temu - wycinali mi tylni róg łąkotki przyśrodkowej i szyli pozostałą część. Miałem 3 punkcje, obrzęk nadal jest, kolano trochę boli. Zacząłem chodzić bez kul po 10 dniach od zabiegu. Operację miałem od 18 do 19, wypis kolejnego dnia o 10. Operacja w Bełchatowie, prywatnie, robiona przez Dr Malinowskiego - polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś będzie moja 4 doba po artroskopii. Szyli mi łąkotkę przyśrodkową a poza tym czyścili pozostałości po bocznej (była cała pokruszona). Okazało się, że nie mam dodatkowo więzadła krzyżowego tylnego (prawdopodobnie zanikło po jakimś poprzednim urazie..). Przygotowują mnie do rekonstrukcji łąkotki i PCL na początku lipca. Ćwiczenia dostałam już w 2. dobie. Mimo, że ćwiczę kilka razy dziennie, nie zginam nogi powyżej 40-45 stopni. Póki co, krwiaka nie ma, ale miałam dren założony na 24h. Chodzę bez kul od samego początku. Pomimo strasznego bólu, pozwolono mi wstać już w dniu operacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialam operacje artroskopi w czwartek a w sobote wypisali mnie do domu. Niestety staw jest do wymiany.poki co kolano jest obrzekniete, ale nie boli. Chodze o kulach albo poleguje. Dopiero za tydzien mam zdjecie szwow.napiszcie jak dlugo trzeba chodzic o kulach,aby staw sie wygoil.mialam usuniete narosla zwyrodnieniowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem po artroskopi lewego kolana było szycie łękotki czyszczenie kolana usuwanie odłamków i jeszcze coś robił dr Jurkowski w Jędrzejowie noga nie puchnie nie boli nie użyłam nawet jednej tabletki przeciw bólowej chodzę bez kul nogę zginam do 50 procent za 3 dni mam mieć zdjęcie szwów polecam tego lekarza i ten szpital nowy oddział ortopedii sami specjaliści robią też implanty stawów biodrowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć ja jestem 2 tygodnie po artroskopii nie mogę zginać kolana ,miałam robiona punkcji ,wczoraj zdjęli mi szwy ,lekko boli kolano ale zęby na niej troszkę się oprzeć to mam duży problem a opuchlizna mi wraca taka jak po zabiegu co bardzo utrudnia mi ćwiczenia dotyczące kolana. co mam zrobić ?.czy wyleczenie się po tym zabiegu przebywa długo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć, ponad 2 tyg temu miałam podczas artroskopii usunięty fragment łąkotki, więzadło krzyżowe przednie jest całkowicie uszkodzone, czeka mnie rekonstrukcja. chodzę o kulach jak zalecił lekarz-jeszcze tydzień-choć oczywiście w domu nie zawsze..trzy dni temu podczas punkcji sciągnieto dużo płynu, trochę ulżyło i odczułam większy komfort podczas zginania, lekarz powiedział, że już powinno być dobrze, jeżeli spuchnie należy się zgłosic, ale stwierdził też, że jeśli zbierze się płyn - powinien się wchłonąć sam..(?)Od wczoraj jednak kolano jest bardziej obrzmiałe nad rzepką, i w miejscach ran po artroskopie, ciepłe..dziś jeszcze trochę spuchło..nieznacznie ale jest bardzo napięte. czy powinnam iść do lekarza? czy to prawda, że niewielka ilość płynu się wchłania i czy mogę z takim kolanem ćwiczyć? bardzo proszę o opinię:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,mialam 2 miesiace temu artroskopie kolana,przyszyli mi kawalek łękotki.Chodzilam 3 tygodnie na kulach. .W .tej chwili noga caly czas boli i puchnie.Kolano boli w miejscu zszycia a takze pod kolanem .Mam wrazenie ze ja cos blokuje bo boli przy prostowaniu i przy siedzeniu gdy noga jest zgieta.Czasami czuje rwanie w kolanie ,czy to normalne.?Jak dlugo może boleć po takim zabiegu i czy moge wrócić do pracy.Prosze o opinię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość agnieszka

Hej, Pierwsza artroskopie mialam jako 15-latka: stwierdzili zerwanie acl.No ale jakos zylam i to dosc aktywnie w skotek czego nastapilo uszkodzenie lakatki. 5 dni temy juz jako 26-latka mialam druga artroskopie w celu poskladania lakotki przysrodkowej. Lekarz od razu zalecil rekonstrukcje wiazadla krzyzowego przedniego,ale to za pare miesiecy. Jedyne co moge powiedziec, ze starszy organizm dluzej sie odnawia. Kolano boli, spuchlo a ja chodze w sabilizatorze(msze przez 6 tygodni). za 7 tygodni mam wlasny slub i strasznie sie boje, ze niewydobrzeje*(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam już 3 artroskopie i po każdej inaczej się kolana zachowywały. Ponad 10 lat temu kiedy usunięto mi część chrzastki z klykcia przysrodkowego kości udowej miałam przez pół roku problem że zginaniem nogi, a obrzek miałam przez ok 2 tygodnia. Druga artroskopia była tylko zwiadowcza i obrzek był tylko na początku i biegalam po tygodniu. Jednak teraz jestem 9 tygodni po artroskopii operacyjnej: opracowanie ubytków chrząstki na rzepce, kłykciu kości udowej, usunięcie łakotki przyśrodkowej i tylnego rogu łąkotki bocznej, częściowe usunięcie maziówki i uwolnienie boczne rzepki. Obrzek mam od samego początku - usunięcie krwiaka w 12 dniu po zabiegu, po 4 tygodniach znowu krwiak ale już mniejszy, i 2 tygodnie temu usunięto czysty plyn. Za każdym razem rehabilitacja przyspieszała. Od samego początku ćwiczę po kilka godzin dziennie. Chodzę jeszcze o jednej kuli, przez około miesiąc chodziłam o dwóch. I lekarz powiedział mi że minimum to 3 miesiące zanim nogą dojdzie do siebie. Więc nie ma co rozpaczac tylko ćwiczyć nogę zginam do 130 st. Zaczęłam od 40 st po operacji wyprost mam pełen od miesiąca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. W moim przypadku miałem usunięte 1/5 łękotki przyśrodkowej tylny fragment , we wtorek zabieg o 15 brak czucia do 2,30 w nocy:) na kolejny dzień o 14 wypis , pierwsze 3dni o kulach i pod koniec 3 dnia po zabiegu odważyłem się chodzić bez kul , kuśtykam do tej pory jest już 9 dni od zabiegu więc dość świeżo, chodzę bez kul , kolano chłodzę lodem za 3 dni zaczynam zabiegi tyle że szczerze nie kuśtykałbym ale opuchlizna nad kolanem a zwłaszcza ta za kolanem nie pozwala mi normalnie chodzić, mam uczucie tak jakby naciągniętej łydki , chyba przez to że obrzęk z tyłu jest dość dość.... punkcje miałem już robioną 2 razy i dziś uznałem że zbyt bardzo forsuję nogę... daje sobie trochę siana z nadmiernym chodzeniem ponieważ chce żeby jakoś ten obrzęk mi zmalał... jutro idę do apteki po jakiś żel na obrzęki czy coś w tym rodzaju, ale głowa do góry za 5-6tyg będę rwał wióry !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 9 dni po artroskopii -usunięcie 5 ciał wolnych i mikrozłamania kości udowej, z powodu braku chrząstki. Zabieg trwał 1,5godz. Na drugi dzień po artroskopii uczyłam się chodzić o kulach i popołudniu wypisano mnie do domu z zestawem do codziennych ćwiczeń. Ponieważ noga mnie prawie w ogóle nie bolała, pozwoliłam sobie na codzienne czynności typu gotowanie, małe sprzątanie itp. Jedyny ból który się pojawiał to w łydce i lekarz zalecił Lioton 1000, jeszcze więcej zimnych okładów i unoszenie nogi do góry- pomogło. Ćwiczę codziennie. Nadal utrzymuje się opuchlizna kolana, jak za dużo chodzę, siedzę lub stoję to jeszcze bardziej. Nie mam pełnego zgięcia, ale mogę już swobodnie spać na bokach. Za 4 dni będę mieć ściągnięte szwy. Chodzę o kulach, momentami muszę sobie radzić bez, na krótkich odległościach. Lekarz pozwolił mi obciążać kolano już na drugi dzień po operacji. W zaleceniach jest chodzenie o kulach i zastrzyki przeciwzakrzepowe przez 14dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po trzech tygodniach miałam w skrucie naprawianą łękotkę boczną ,po dwóch tygodniach lekarz ortopeda chciał mnie wysłać do pracy{stojąco-chodzącej} udało mi się wyjęczeć miesiąc .No i usłyszałąm że nie potrzebna żadna rechabilitacja bo po co mam chodzić bez kul .Efekt godzinny spacer okupiłam wielka opuchlizna Mój lekarz jest nawiedzony,12 sierpnia ide do pracy i mam nadzieję że dam radę :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemanko wszystkim. Miesiąc temu mialem artroskopie kolana. Szyta łakotka boczną (raczka od wiadra).. Zabieg szybki i bez bolesny. Miesiąc w stabilizatorze o kącie zgięcia 0 stopni. Opuchlizna prawie zeszla.. Po miesiącu zmiana kata na 45 i opuchlizna wróciła .. Czy to normalne? Może dlatego ze kolano zaczelo pracować po przerwie przy zgięciu?..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adrianie nie wydaje mi się to normalne. Na Twoim miejscu skosnultowałabym się z ortopedą. Ja po szyciu łąkotki miałam spuchnięte kolano kilka dni po zabiegu, po 5 tygodniach powróciłam do pełnej sprawności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tydzień po rekonstrukcji acl. Mam ogromną opuchliznę na kolanie i łydce, a od tyłu ogromnego siniaka od pięty po udo i oczywiście pod kolanem -taki w wąski pasek. Niestety mój lekarz jest na urlopie i nie mam pojęcia co robić? Może ktoś miał podobny przypadek? Obrzęk uniemoźliwia chodzenie. Czuję, że gdy wstanę wszystko spływa i blokuje mi kolano przy okazji bolące. Tak, że chodzenie do toalety to koszmar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tydzień po artroskopi usunięto mi jak zwali kikuta wiązała które się lekko naderwalo, kolano wyczyściłli przestał zbierać się płyn zeszła opuchlizna i jest dobrze, zgina się do 100stopni i wraca do zdrowia, myślę że za miesiąc będę już w promieniu no sprawny. Kupiłem taka gumę w szerokim pasku jak papier toaletowy i cwicze na nim ta nogę jest dobrze i Tobie też tego życzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, artroskopie mialem 15 lutego o godz 14- usuwany fragment lakotki przysrodkowej, drobna korekta lakotki bocznej. O godz 21 wrocilo czucie w nogach i pierwsze oddanie moczu- jednak tu prawie jak walka z wiatrakami, ale wizja cewnika zrobila swoje. Nastepnego dnia wypis ze szpitala, bez zadnego obrzeku/krwiaka. Rehabilitant szpitalny (docent, rehabilituje sportowcow) stwierdzil ze za miesiac moze 2 mogę wrocic do wyczynowych sportow. Szedlem juz bez kul, kat giecia kolana 90st- jednak do 30 stopni bez bolu a powyzej juz z bolem, cos sie w kolanie przelewalo. Stwierdzil ze to normalne i mam tak co dzien cwiczyc co godzine, a na drugi dzien wdrożyć rower stacjonarny bez obciazenia.. po domu probowac bez kul. Dla mnie jakas paranoja. Dzis jest 4 po operacji, mimo proby roweru- bez szans na obrót pedalami, kat giecia kolana 45 stopni, polowe dnia o kulach* po domu i polowe siedzaco z noga na pufie. Od dwoch dni zaczyna sie jakby robic obrzek, okladam kolano lodem i.. kapusta. Jest drobna poprawa jesli chodzi o opuchlizne, jednak na koniec dnia gora kolana jest bardziej nabrzmiala. Zastrzyki przeciwzakrzepowe pzez 10 dni, ketonal sporadycznie wieczorem na sen, dzis juz odstawilem. W srode sciaganie szwow.. zobaczymy co to będzie. Zabieg operacyjny byl robiony prywatnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość januszek33

Trochę ortopedów odwiedziłem w tamtym roku szukając pomocy w związku z kolanem i ostatecznie zaufałem dr Karaczunowi z Orthosport ( orthosport.pl). Artroskopia zrobiona szybko i precyzyjnie, teraz w zasadzie już kończę rehabilitację i wszystko się goi elegancko. Byłem niedawno na konsultacji u doktora i potwierdził, że staw w zasadzie jest już całkowicie wyleczony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Jestem, jestem 5tyg po rekonstrukcji ACL prawego kolana, martwi mnie 1 rzecz, czy wszystko jest w porzadku z kolanem? Ciagle utrzymuje mi sie opuchlizna, lekarz tez juz za bardzo nie wie od czego to moze byc, przez ponad 4 tyg lezalem ew bardzo ogarniczylem ruch oraz schladzalem kolano. Lekarz sam za bardzo chyba nie wie co sie dzieje, mialem juz 2 punkcje oraz 3 sterydy ktore nie bardzo pomogly, zaczynam sie denerwowac ze cos jest nie tak...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pierwszy ortopeda do jakiego trafiłem po wypadku nie widział problemu z kolanem przez co przez prawie dwa miesiące się męczyłem bo wiecznie było spuchnięte i musiałem je mieć punktowane.Dopiero po wizycie u doktor Artura Pisarskiego na Ursynowie dostałem skierowanie na MR po czym okazało się, ze została uszkodzona rzepka i wymagany jest zabieg artroskopii. Zabieg przeprowadzał również pan doktor i opuchlizna po nim utrzymywała się przez 3 tygodnie jednak po tym czasie sama zeszła.To raczej normalne, ze w miejscu operowanym może się ona pojawić. Ja dodatkowo brałem leki przeciwzakrzepowe oraz przeciwzapalne po zabiegu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem 4 tygodnie temu usunięcie części łąkotki i szycie trzonu. Na drugi dzień odciągnięcie płynu i wypis do domu, choć ból był niesamowity. Od drugiego dnia proste ćwiczenia, po tygodniu znowu odciągnięcie wody/krwi bo kolano bolało nawet jak nie ruszałem. Po dwóch tygodniach opuchlizna powoli zaczęła ustępować, po trzech odstawiłem pierwszą kulę a dziś odstawiam drugą. Chodzę w miarę normalnie, aczkolwiek schody to jeszcze duży problem. Ale widzę, że siła wraca a kolano zgina się koło 110 stopni. Najważniejsza wg mnie jest walka z opuchlizną na początku (lód, noga do góry, mobilizacja i masaż) no i proste ćwiczenia 2-3 razy dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gość Jola

Witajcie jestem dwa miesiące po artroskopi kolano opuchnięte boli rehabilitacja caly czas!zaczęłam już po trzech tygodniach. W sierpniu ide na kontrolę mam nadzieję że ból ustąpi trzymajcie się pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem 4 dobę po artroskopii kolana. Usunięcie tylnego rogu łąkotki przyśrodkowe, usunięcie faldu błony maziowej, oraz elektrokoagulacja krwinki na krzyżowym PCL, płukanie stawu. Na 12 godzin miałem założony dren. Zebrało się około 170ml krwi z płynem. Wyciąganie drenu to była najbardziej nieprzyjemna sprawa w całym zabiegu. Na drugi dzień po zabiegu wypis do domu. Zalecenia lekarza: na 12 dni całkowite odciążenie nogi czyli 2 kule i unoszenie nogi. Przy wypisie ból kolana był tak duży że nie mogłem zdjąć nogi z łóżka. O dotknięciu podłogi nie było mowy. W domu cały czas leżę z nogą uniesioną, wstawanie tylko do WC. Okłady z żelu. Kolano jest spuchnięte. Wczoraj zacząłem ćwiczenia i po zgięciach kolana wieczorem pojawił się ból którego już nie było. Dzisiaj będę je dalej kontynuował i zobaczę co się będzie działo. Zauważyłem że największy problem stanowi opuchlizna która blokuje ruchy w stanie. W trakcie artroskopii stwierdzono jeszcze częściowe naderwane PCLa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość eltroy1982

witam, miałem artroskopie kolana( minisektomia przyśrodkowa i usunięcie pliki rzepkowo udowej) we wtorek (3 dni temu), pod wieczor nastepnego dnia mialem wyjsc ze szpitala ale nie dało rady. Za duży obrzęk(krwiak), miałem prawie na żywca czyszczone i odsysane z płynu kolano. Dzis w czwartek wyszedłem do domu. Niestety widzę ze płyn się zbiera w częsci nad kolanem od uda. Obawiam się że znowu trafie na stół operacyjny.  Poza tym raczej mało "użytkuję" nogę. Nie chce jej forsować. Jak długo może to potrwać? Nadmienię że mam zwyrodnienie stawu IV stopnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×