Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Gruczolak cewkowy mały pęcherzyka żółciowego


Gość Z

Rekomendowane odpowiedzi

Pod koniec października b.r.przeszłam cholecystektomię laparoskopową(na zabieg zdecydowałam się po pierwszym ataku kolki,USG wykazało obecność 3 złogów w pęcherzyku, do 17mm średnicy).Jak dotąd nie pojawiły się żadne powikłania. Niedawno odebrane rozpoznanie histopatologiczne brzmi: *Cholecystitis chronica partim fibrosa*; *Adenoma tubulare minutum vesicae fellae*. Przetłumaczyłam to jako *Przewlekłe zapalenie części włóknistej pęcherzyka żółciowego* i *gruczolak cewkowy mały pęcherzyka żółciowego*. Czy to tłumaczenie jest poprawne?Jeśli tak,to rozumiem,że skoro pęcherzyk z drogami wyprowadzającymi usunięto, to nie powinnam się przejmować faktem,że w usuniętej tkance wykazano nowotworzenie?Chirurg stwierdził, że w rozpoznaniu nie ma niczego czym można by się przejmować,zdziwił się tylko,że w wieku 22lat wytworzyły się u mnie tak duże kamienie przy poprawnym profilu lipidowym(nie stosuję też antykoncepcji hormonalnej). Niepokoi mnie druga część rozpoznania.Jakie mogą być inne przyczyny pojawienia się złogów,oprócz genetycznych(jedna osoba w rodzinie przeszła zapalenie pęcherzyka).Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Nie ma powodu do obaw jeśli chodzi o usunięty pęcherzyk żółciowy. Inne przyczyny tworzenia się złogów to nadmiar cholesterolu w ogranizmie, zmniejszenie stężenia kwasów żółciowych w organizmie, zastój żółci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawidłowe tłumaczenia brzmi przewlekłe zapalenie pęcherzyka żółciowego częściowo włókniste gruczolak cewkowy niewielki pęcherzyka żółciowego (jest to zmiana łagodna) Kamienie mogą powstawać samoistnie bez uchwytnej przyczyny, nie musi być zawsze ewidentnej korelacji fizjologicznej (np. defekt w wytwarzaniu pewnego białka w śluzówce pęcherzyka ochraniającego przed tworzeniem się złogów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×