Skocz do zawartości
eChirurgia.pl

Usunięcie pęcherzyka żółciowego ja planowana ciąża


Gość Marta

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, Dwa lata temu wykryto u mnie złogi w pęcherzyku żółciowym, na oddział w szpitalu trafiłam z powodu silnego ataku bólu. Lekarz urolog skierował mnie na zabieg usunięcia pęcherzyka ale się nie zdecydowałam. Od tamtej pory nie miałam już równie silnego ataku ale zdarzaja sie czasem bóle o średnim natężeniu w okolicy prawego podżebrza. Ostatnio wykonałam kontrolne badanie usg, wykazało 2 złogi wielkości 10-11 mm w pęcherzyku zółciowym. Mam teraz dylemat i bardzo proszę o poradę, czy zdecydować się na usunięcie pęcherzyka metodą laparoskopową, czy jezeli nie mam częstych i znaczących dolegliwości zrezygnować z zabiegu? Mam 24 lata planuje w przyszłości zajść w ciąże i zastanawiam się czy lepiej usunąć pęcherzyk, ponieważ później w czasie ciązy mogłyby wystąpić komplikacje? Czy nie jest to konieczne? Bardzo proszę o radę. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość haemophilus

Lepiej usunąć pęcherzyk laparoskopowo przed zajściem w ciążę. W ciąży każda operacja jest obciążeniem dla płodu. Poza tym obecne metody laparoskopowe pozostawiają niewielkie blizny. Coraz częściej wykonywane z dojściem przez pępek. Radzę jeszcze osobiście skonsultować się z chirurgiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marta usuń pęcherzyk żółciowy przed ciążą. Ja tego nie zrobiłam i dwa tygodnie po porodzie miałam ostre zapalenie trzustki lekarze nie dawali mi szans na przeżycie ale dzięki Bogu żyję. Nie pozwól żebyś przenosiła te kamienie bo tak to się skończy jak w moim przypadku.Teraz już jestem po laparoskopii małe prawie niewidoczne blizny:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałam usuwany pęcherzyk w 2003 roku,2 tyg po porodzie.Miałam silne ataki,ale wytrzymałam.Potem sporo przeszłam min .w 2006 roku,martwą ciażę.Myślę,że dziecko odżywiało sie żółcią z żołądka i dlatego tak się skończyło.Od tego czasu próbuję zajść w ciążę i nic.Myślę,że mimo wszystko usuwanie pęcherzyka ma wpływ na utrzymanie ciąży...Jeśli nie zagraża to Twojemu życiu,nie decydowałabym się na zabieg.Ja miałam piasek i drobniutke złogi.Pewien lekarz kazał mi poczekać z zabiegiem i chwała mu za to,choć za każdym razem jak miałam atak,umierałam z bólu.Było niebezpieczeństwo,że dostanę atak w czasie porodu...na szczęście dostałam dzień przed....Blizn nie mam prawie wcale,co ztego, jak nie mogę zostac 2 raz mamusią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ja miałam usuwany pęcherzyk tydzień temu. Metoda laparoskopowa jest idealna, blizny są małe, jedna w pępku, więc nie będzie jej widać, goją się szybko. Metoda dobra, po operacji ból nie jest nadmierny. Ja też planuję ciąże, i dlatego się zdecydowałam. powodzenia!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem 3 dni po zabiegu, miałam złogi do 30 mm.. myślę, że nie warto hodować te kamienie... Niestety, laparoskopia lub operacja to są jedyne skuteczne metody. Musiałam usunąć te kamienie przed zajściem w ciążę....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Malwina

Ja pierwszy atak kamieni miałam w 10 tyg ciąży, myślałam że umrę z bólu później kilka kolejnych a w 25 tyg atak i ostre zapalenie trzustki które jest bardzo niebezpieczne zarówno dla matki jak i dla dziecka. Po OZT doszedł stres czy z dzieckiem będzie wszystko dobrze. Całe szczęście ciąże donosiłam i urodziłam zdrowego synka. Gdybym wcześniej wiedziała ze mam to cholerstwo usunęłabym przed zajściem w ciąże ale nie wiedziałam.W lipcu minie rok jak miałam wykonany zabieg. Z tego co wiem ciąża sprzyja powstatwaniu kamieni ponieważ zagęszcza się żółć . Moim zdaniem powinnaś zrobić z tym porządek bo niewarto ryzykować zdrowia a nawet życia swojego i dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam usunięty woreczek a 2 lata później zaszłam w ciąże 🙂 i teraz jesteśmy w 12 tyg i jest wszystko idealnie. Z nie wyciętego woreczka może zrobić się rak!!! Zastanówcie się czy warto osierocic dzidziusia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×